مرتضی رضایی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مرتضی رضایی
آرشیو وبلاگ
      ساخت بازی های رایانه ای ()
جشنواره رایانه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نویسنده: مرتضی رضایی - پنجشنبه ٦ اردیبهشت ،۱۳۸٦

در عصر حاضر، نقش فناوري اطلاعات و کاربرد آموزه‌ها و ابزارهاي آن در زندگي روزمره بشر بسيار پررنگ و چشمگير است و در اين ميان بازي‌هاي رايانه‌اي جايگاه ويژه‌اي در فرهنگ و اقتصاد جوامع گوناگون يافته‌اند.
تعاملي‌بودن بازي‌هاي رايانه‌اي (برخلاف فيلم سينمايي)، سناريوهاي چندگانه، نقش‌آفريني مستقيم بازيكن، انتقال پيام در قالب عناصر متحرک بصري و نيز حضور نوجوانان و جوانان به‌عنوان مخاطب اصلي اين پديده، از عوامل منحصربه‌فرد جذابيت و تأثيرگذاري بازي‌هاي رايانه‌اي است، به‌گونه‌اي كه در چند سال اخير روند رشد اين صنعت در جهان از صنعت سينما پيشي گرفته و نيز به مهم‌ترين ابزار تهاجم فرهنگي تبديل شده است.
از طرف ديگر بازي‌هاي رايانه‌اي با مشخصات ذکرشده فرصتي نيز ايجاد مي‌کنند که مي‌توان از آن جهت دفع تهاجمات فرهنگي و نيز بازتوليد و صدور ارزش‌هاي اسلامي و انساني به ساير كشورها بهره برد.
مي‌دانيم که مدتهاست بسياري از نوجوانان و جوانان در سراسر دنيا اوقات فراغت خود را در منزل و يا گيم‌نت‌ها براي بازي‌هاي رايانه‌اي و ويديويي صرف مي‌کنند. در کشور ما نيز متناسب با ورود فناوري‌هاي نوين، اين پديده در چند سال اخير افزايش چشمگيري يافته و تعداد مراکز بازي‌هاي رايانه‌اي و ميزان استفاده از بازي‌هاي رايانه‌اي در منازل به‌صورت تصاعدي گسترش بي‌سابقه‌اي يافته و به اصلي‌ترين روش جهت پرکردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان تبديل شده است.
توانايي‌ها و ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد بازي‌هاي رايانه‌اي در عرصه فرهنگ‌سازي و تاثير‌گذاري بر روح و روان مخاطبان، اهميت توجه به اين موضوع را به شکلي ويژه نشان مي‌دهد. لذا بر آنيم تا با برگزاري بخش بازي‌هاي رايانه‌اي در جشنواره رسانه‌هاي ديجيتال و نرم‌افزارهاي چندرسانه‌اي، ضمن کشف استعدادها و توانمندي‌هاي بالقوه و بالفعل موجود در کشور در اين حوزه، سياست‌هاي تشويقي و حمايتي هدفمند و مؤثر را در اين مسير اتخاذ کنيم.
 

بخش مسابقه
شايد بتوان رقابت بين بازي‌هاي رايانه‌اي را از جهتي به رقابت بين فيلم‌هاي سينمايي شبيه دانست. از آنجا كه يك بازي رايانه‌اي حاصل يک كار گروهي با استفاده از تخصص‌هاي گوناگون است، تنها يكي از جوايز نهايي مي‌تواند جايزه بهترين بازي توليد شده باشد. بخش‌هاي مختلفي چون سناريو، طراحي فضا و كاراكترها و ابزارها، نورپردازي، موسيقي و صداگذاري و كارگرداني مي‌توانند به‌صورت مستقل و در بسياري موارد حتي با تفكيك بيشتري در توليد يك بازي نقش داشته باشند، كه مستقلا نيز بايد به عرصه رقابت بيايند تا راه براي رشد انواع استعدادها در بخش‌هاي گوناگون فراهم شود. بدين منظور در بخش مسابقه بازي‌هاي رايانه‌اي، علاوه بر تفكيك انواع بازي‌ها بر اساس فناوري‌هاي به‌كار گرفته‌شده، مهارت‌هاي مختلف و مستقل در توليد بازي‌هاي رايانه‌اي، به‌شکل جداگانه با هم رقابت خواهند كرد.

جشنواره / نمایشگاه

  نرم افزارهای چند رسانه ای
  نرم افزارهای تلفن همراه
  پایگاه های اینترنتی
  بازی های رایانه ای

منبع - مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  نظرات ()
مطالب اخیر Top 10 Undergraduate and Top 10 Graduate Schools Save 3D Models from Games with 3D Ripper DX حکایت همچنان باقیست ؟! The 3D Game Maker درباره بازی crysis بازی سرزمين گمشده معرفی برگزیدگان جشنواره رسانه های دیجیتال و چندرسانه ای توليد بازي ايراني رايانه‌اي "انرژي هسته‌اي" شخصیت‌های بازی‌های رایانه‌ای چین تغییر می‌کنند مرجع کامل خطاهای مودم
کلمات کلیدی وبلاگ هوش مصنوعی (۱) بازی کامپیوتری (۱) بازی ایرانی (۱) بازی سازی (۱) fps creator (۱) اکشن اول شخص (۱) game maker (۱) عصر پهلوانان (۱)
دوستان من بازی عصر پهلونان بازی رایانه ای میرمهنا اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب