مرتضی رضایی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مرتضی رضایی
آرشیو وبلاگ
      ساخت بازی های رایانه ای ()
مزایای بازی‌های رایانه‌ای را جدي بگيريد نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ٢ مهر ،۱۳۸٥

هموطن سلام :
تحقیقات متخصصان و کارشناسان بازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد این بازی ها به سلامت کودکان کمک می‌کنند و مستحق شهرت نامطلوبی که کسب کرده‌اند، نیستند.
هموطن- به طور قطع تاکنون خبرهای زیادی در مورد مضرات و بدی‌های بازی‌های رایانه‌ای شنیده‌اید، اما بد نیست اینبار نیمه پر لیوان را ببینیم و کمی از محاسن این بازی‌ها که اتفاقا کم هم نیستند، سخن بگوییم.
تحقیقات متخصصان و کارشناسان بازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد این بازی ها به سلامت کودکان کمک می‌کنند و مستحق شهرت نامطلوبی که کسب کرده‌اند، نیستند.
مارک گریفیث، پروفسور دانشگاه ناتینگهام ترنت در انگلستان می‌گوید که انواع مختلف بازی‌های ویدیوئی برای پرت کردن حواس کودکان در حین انجام معالجات پزشکی دردناک می‌تواند بسیار موثر باشد.
وی که مقالات تحقیقی ارزشمندی را در مجله پزشکی انگلستان منتشر می‌کند، افزوده است که این بازی‌ها همچنین به کودکانی که دارای
" هر چند خشونت بازی‌های رایانه‌ای روی کودکان تاثیر منفی می‌گذارد، اما باید دانست که اطفال کم سن و سالی که شاهد خشونت عینی والدین یا خشونت در فیلم‌های سینمایی هستند بیشتر در معرض اختلالات و ناهنجاری‌های رفتاری قرار می‌گیرند... "
ناتوانی‌های ذهنی و حتی جسمی هستند نیز کمک می‌کنند تا بر تمرکز مهارت‌های اجتماعی خود بیافزایند.
این استاد دانشگاه البته به این نکته هم اشاره کرد که بازی‌های خشن ویدیوئی هم مانند فیلم‌های سینمایی خشونت‌آمیز ممکن است به حس پرخاشگری در برخی کودکان دامن بزنند.
پرفسور گریفیث تصریح کرد که هر چند خشونت بازی‌های رایانه‌ای روی کودکان تاثیر منفی می‌گذارد، اما باید دانست که اطفال کم سن و سالی که شاهد خشونت عینی والدین یا خشونت در فیلم‌های سینمایی هستند بیشتر در معرض اختلالات و ناهنجاری‌های رفتاری قرار می‌گیرند.
وی که 15 سال است در مورد بازی‌های رایانه‌ای تحقیق می‌کند می‌گوید که به دنبال دست یافتن به درک صحیح در مورد بازی‌های ویدیوئی است و آنچه که در جامعه در این زمینه گفته می‌شود چندان با واقعیات سازگار و منطبق نیست.
او به یک کودک مبتلا به سرطان اشاره می‌کند که در حین انجام معالجات دردناک شیمی درمانی با یک کنسول کوچک بازی می‌کرد و از همین طریق می‌توانست
" بازی‌ها همچنین به کودکانی که دارای ناتوانی‌های ذهنی و حتی جسمی هستند نیز کمک می‌کنند تا بر تمرکز و مهارت‌های اجتماعی خود بیافزایند. ... "
درد را تحمل کند.
آقای پروفسور گریفیث همچنین به موارد خاصی اشاره می‌کند که در قالب آنها بازی‌های ویدیوئی برای کمک به بهبود شرایط فیزیکی بیمار استفاده می‌شود. به عنوان مثال کودکی که به علت یک بیماری نادر نمی توانست دستان و انگشتانش را حرکت دهد سرانجام با استفاده از یک دسته بازی که وی را مجبور
" پروفسور گریفیث به والدین هشدار می‌دهد که بر خرید انواع بازی‌های رایانه‌ای از سوی کودکان نظارت داشته باشند و به آنها اجازه ندهند هر بازی را که دلشان خواست خریداری کنند.... "
به استفاده از انگشتان می‌کرد، موفق شد تحرک را به انگشتان خود بازگرداند.
جالب آن که از بازی‌های رایانه‌ای حتی برای فیزیوتراپی بازدهی افراد آسیب‌دیده هم استفاده می‌شود. مجموعه همین شواهد باعث شده که ایشان در مجموعه استفاده از بازی‌های ویدیوئی را دارای کارکردهای مثبتی بداند و استفاده از آنها در مراکز بهداشتی و درمانی را توصیه کند.
به گفته وی هر چند که اجرای بازی‌های ویدیوئی یکی از محبوب‌ترین و لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌ها درجهان است، اما نباید جنبه‌های منفی آن را هم از یاد برد و اگر بخواهیم توازن را رعایت کنیم باید خاطرنشان کنم که برخی از بازی‌ها هم از آثار تخریبی شدیدی برخوردارند، ولی میزان و کیفیت این تاثیرگذاری هنوز مشخص نیست و باید برای فهم دقیق آن مطالعات دراز مدت انجام شود.
این استاد دانشگاه یکی از مهمترین آثار جانبی اجرای زیاد و طولانی مدت بازی‌های ویدیوئی و رایانه‌ای را اعتیاد به آنها می‌داند و معتقد است که این مسئله در کنار دامن زدن بازی ها خشونت‌های خانگی کودکان و نوجوانان خطری بسیار جدی است که والدین باید به آن توجه کنند.
پروفسور گریفیث به والدین هشدار می‌دهد که بر خرید انواع بازی‌های رایانه‌ای از سوی کودکان نظارت داشته باشند و به آنها اجازه ندهند هر بازی را که دلشان خواست خریداری کنند. به گفته وی رعایت درجه‌بندی بازی‌های رایانه‌ای و توجه به آن از سوی پدر و مادرها مسئله‌ای کاملا ضروری و حیاتی است.
این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که نگرانی‌ها در مورد خشونت فراوان برخی بازی‌های رایانه‌ای افزایش یافته و اخیرا گفته می‌شود که بازی خشن و جنایی - حادثه‌ای GTA حتی حاوی کدهای مخفی است که کاربر با اجرای آنها می‌تواند شاهد صحنه‌های مستهجن باشد.

  نظرات ()
مطالب اخیر Top 10 Undergraduate and Top 10 Graduate Schools Save 3D Models from Games with 3D Ripper DX حکایت همچنان باقیست ؟! The 3D Game Maker درباره بازی crysis بازی سرزمين گمشده معرفی برگزیدگان جشنواره رسانه های دیجیتال و چندرسانه ای توليد بازي ايراني رايانه‌اي "انرژي هسته‌اي" شخصیت‌های بازی‌های رایانه‌ای چین تغییر می‌کنند مرجع کامل خطاهای مودم
کلمات کلیدی وبلاگ هوش مصنوعی (۱) بازی کامپیوتری (۱) بازی ایرانی (۱) بازی سازی (۱) fps creator (۱) اکشن اول شخص (۱) game maker (۱) عصر پهلوانان (۱)
دوستان من بازی عصر پهلونان بازی رایانه ای میرمهنا اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب