مرتضی رضایی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مرتضی رضایی
آرشیو وبلاگ
      ساخت بازی های رایانه ای ()
درباره بازی عصر پهلوانان نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ۱٢ آذر ،۱۳۸٥

بازی عصر پهلوانان به صورت سوم‌شخص و سه بعدی است. احتمالا بسیار مشتاق هستید که بدانید از لحاظ گرافیکی بازی در چه حدی است؟ با کمال خوشحالی باید بگویم گرافیک سه‌بعدی بازی از همه لحاظ عالی است. با این‌که هنوز مراحل نهایی پیاده کردن افکت‌های مختلف در بازی انجام نگرفته بود، اما حتی نسخه پیش نمایش از کیفیت قابل قبولی برخوردار بود. نورپردازی در بازی به خوبی انجام شده و تاثیر حرکت خورشید در آسمان و تغییر ساعات شبانه روز را کاملا می‌توانستیم حس کنیم. مانند بیشتر بازی‌های نقش‌آفرینی، زمان به طور دینامیک در بازی تغییر می‌کند و بعضی روزها هم ظاهرا به طور اتفاقی آب و هوا عوض می‌شود.

دوربین بازی به صورت کامل دستی تغییر می‌کند و شما می‌توانید آزادانه آن را به اطراف بچرخانید یا روی شخصیت خود زوم کنید. 

از نظر ظاهری کاراکتر آتار بسیار زیبا و مناسب بود. به جز یکی دو شخصیت دیگر، موفق نشدم با همه کاراکترها در بازی ملاقات کنم. دشمن‌ها هم از لحاظ ظاهری کاملا زیبا طراحی شده بودند و امیدوارم غولآخرها هم ابهتی را که باید، داشته باشند. قرار است بازی چهار پنج غولآخر خفن داشته باشد و به هیچ‌وجه سازنده‌ها اطلاعاتی را درباره آن‌ها در اختیار ما نگذاشتند. بیشتر وقت بازی صرف گشت و گذار با آتار در دنیای سیستان شد و به همین دلیل توانستیم انیمیشن‌های این کاراکتر را ببینیم که بسیار خوب و نرم پیاده شده بودند. حتی در هنگام مبارزه‌ها هم انیمیشن‌ها تاحد زیادی سینک بودند.

دنیای سیستان بسیار بزرگ است و همه جور سرزمینی در آن پیدا می‌شود، کوهستان‌های سرد، بیابان‌های گرم، دشت‌های سرسبز، رودخانه و دریا ...، چند دهکده هم در اطراف شهر مرکزی یعنی زابل وجود دارند.  . یک نقشه کوچک در سمت راست و بالای تصویر موقعیت شما را در سیستان نشان می‌دهد . به جز چند قسمت، تمام دنیای سیستان از ابتدای بازی قابل دسترس هستند و آن چند قسمت هم فقط برای حفظ جان بازیکنان تا وقتی به تراز مناسب نرسیده‌اند بسته می‌ماند.

نکته بسیار خوب دیگر در طراحی بصری بازی، طراحی منوها است. همه چیز بر اساس کلیشه‌های بازی‌های خوب نقش‌آفرینی مانند دیابلو، آیس‌وینددیل یا نوروینترنایتز طراحی شده. در صفحه بازی، قسمتی به منوهای دسترسی سریع اختصاص داده شده که آمار شخصیت، دفتر یادداشت، کوله پشتی و درخت مهارت‌ها هستند. در پایین صفحه هم کلیدهای 0 تا 9 برای استفاده سریع از آیتم‌ها طراحی شده که کار را برای حرفه‌ای‌ها راحت می‌کند. همانند دیابلو، دو خط قرمز و آبی در دو طرف صفحه، میزان جان و جادو را نشان می‌دهند. منوها و همه محاوره‌ها، به صورت کاملا فارسی هستند. صحبت‌ها همه به زبان فارسی نوشته و بعضی از دیالوگ‌های مهم، توسط گوینده‌های حرفه‌ای و آشنا صدا گذاری می‌شود.

بازی عصر پهلوانان بزرگ‌ترین پروژه بازی‌ای است که در کشورمان انجام شده و همه چیز نوید یک بازی بسیار خوب و خوش ساخت را می‌دهد. با افتخار می‌توانم بگویم عصر پهلوانان با بازی‌های نقش‌آفرینی هم سبک خود می‌تواند رقابت کند. با این‌که عصر پهلوانان اولین تجربه گروه بازی سازی رسانا افزار شریف است، اما کیفیت بسیار بالایی دارد و خبر از تحقیق و برنامه ریزی خوب گروه برای ساخت بازی می‌دهد. این بازی طبق برنامه ریزی قرار است در زمستان امسال تکمیل و روانه بازار بشود. 

 وب سایت رسمی عصر پهلوانان

 .:.

 http://www.asrepahlevanan.ir

http://www.orient-thegame.com

 بی صبرانه منتظر عرضه شدن این بازی بزرگ هستیم.

برگرفته از مجله دنیایی بازی

  نظرات ()
شاهزاده فارس ۳ولی خیلی تکراری prince of persia:two thrones نویسنده: مرتضی رضایی - چهارشنبه ۱ آذر ،۱۳۸٥

بعد از یکسال که ازتولید بازی شاهزاده ی فارس۲ گذشت شرکت ubisoftشماره ی آخر این سری از بازی را تولید کرد که نتوانست مانند دوسری قبل موفقیت خوبی کسب کند ومن این ناموفقیت را تکراری بودن بازی وهمزمان بودن تولید این بازی با چند بازی جدید دیگر که در نوع خود می توانستند شاهکار باشند می دانم تنها مولفه ای که در این بازی تکرارن نمی شود وجود انیمیشنهای بسیار زیبایی است که در بین مراحل بازی وجود داردوبازی کننده را درجای خود میخکوب می کند داستان بازی هم ادامه ی شماره ی دوم است که شاهزاده بعد ازشکست داهاکا و رهایی از جزیره همراه کایلینا به بابل برمی گردد که می بیند شهر توسط افرادی ناشناس به تسخیر در آمده و درهمان بدو ورود کایلینا اسیر می شود و شاهزاده برای رهایی مردم و کایلینا شروع به مبارزه می کند .

این بازی جزو معدود بازی هایی است که داستان مشخصی دارد و همین امر باعث این شده که از همان شماره اول طرفداران زیادی کسب کند و ماایرانی ها هم به خاطر امی این بازی طرفدار آن هستیم .دیالوگهای این بازی از هرلحاظ عالی است و هیچ عیب و نقصی ندارد. وجودیک راوی در بازی که همان کایلینا است هیچ و نقصی ندارد. و گفتگوی شاهزاده با شخصیت منفی خود بازی را جذاب تر کرده که به شما سفارش میکنم به آنها حتما توجه کنید. یکی از تغییرات مهمی که دربازی ایجاد شده شخصیت منفی شاهزاده است که شیوه ی مبارزه ی خوبی دارد و بازی کننده را سرگرم می مند.

screen 6

گرافیک بازی تغییر زیادی نکرده و در چند نقطه کندی گرافیک دیده میشود که از ضعفهای آن است. و به جز چند موانع و حرکت جدید که می توانید از دست دشمنان فرار کنید چیز دیگری به آن اضافه نشده است . برای شخصیت منفی آن هم خنجر شلاقی به کارفته که تاحدودی توانسته موفق باشد.

سیستم مبازره ی بازی کمی تغییر کرده که یکی ازاین تغییرات این است که باحرکت درپشت سردشمنان براحتی و بدون زحمت زیاد می توانید آنها را بکشید . مراحل بازی نسبت به دو شماره ی قبل کوتاهتر شده که نقطه ی قوتی برای این بازی می تواند باشد ولی موضوعی که مرا در این بازی خیلی نارا حت می کند استفاده از کلمات عربی است که معلوم میشود طراحان بازی کوچکترین تحقیقی درمورد زبان فارسی نداشته اند و ایران را با عربستان اشتباه گرفته اند خلا صه ما اینجا هم از دست این عربها راحت نیستیم .

 برای اجرای این بازی هم باید کابلهای IDE سی دی یا دی وی دی درایو خود را بکشید که من نمی دونم این دیگه چه قفلی است ؟اما شاهزاده فارس بازی بود که می توانست باحمایت بیشتر ایرانیها به موفقیتی دست یابد که هیچ بازی به این موفقیت دست نیافته است ولی این طور نشد  به امید روزی که ما خود چنین دست آوردهایی داشته باشین که با نام کشور خود در جهان غوغا به پاکند.

  نظرات ()
لينک های مفيد نویسنده: مرتضی رضایی - چهارشنبه ۱ آذر ،۱۳۸٥


لینکهای مفید را معرفی کنم برای کسانی که از آنها اطلاع ندارند:

- همه چیز درباره Tetris:
http://www.colinfahey.com
این برنامه نویس در وب سایت خود همه چیز را درباره Tetris و بازی Tetris عنوان کرده (تاریخچه ، الگوریتم ، برنامه نمونه و ...) و برای کسانی که تازه میخواهند وارد دنیای ساخت بازی شوند و قصد دارند از بازی Tetris شروع کنند میتونه مفید باشه.

- انجمن هایی که من در آنها عضو هستم و توصیه میکنم شما هم در آنها عضو شوید:
انجمنهای فارسی:
www.persian-designers.com
www.barnamenevis.com
www.iranvig.com
www.majidonline.com

انجمنهای خارجی:
www.codeguru.com
www.gamedev.com

و یک وب سایت هم معرفی میکنم که واقعا یک مرجع عالی برای برنامه نویسان میتونه باشه و مملو است از آموزشهای برنامه نویسی به زبانهای مختلف (VC++.NET - VB.NET - C# - CPP و ....)
www.functionx.com
حتما یک سر به این لینک بزنید

اگر شما هم لینکهای مفیدی در رابطه با موضوعات ذکر شده میشناسید لطفا به ما هم معرفی کنید . ممنون از توجه شما...

  نظرات ()
مطالب اخیر Top 10 Undergraduate and Top 10 Graduate Schools Save 3D Models from Games with 3D Ripper DX حکایت همچنان باقیست ؟! The 3D Game Maker درباره بازی crysis بازی سرزمين گمشده معرفی برگزیدگان جشنواره رسانه های دیجیتال و چندرسانه ای توليد بازي ايراني رايانه‌اي "انرژي هسته‌اي" شخصیت‌های بازی‌های رایانه‌ای چین تغییر می‌کنند مرجع کامل خطاهای مودم
کلمات کلیدی وبلاگ هوش مصنوعی (۱) بازی کامپیوتری (۱) بازی ایرانی (۱) بازی سازی (۱) fps creator (۱) اکشن اول شخص (۱) game maker (۱) عصر پهلوانان (۱)
دوستان من بازی عصر پهلونان بازی رایانه ای میرمهنا اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب