مرتضی رضایی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مرتضی رضایی
آرشیو وبلاگ
      ساخت بازی های رایانه ای ()
روزهاي خوب بازار بازي‌هاي كامپيوتري نویسنده: مرتضی رضایی - جمعه ٢۸ مهر ،۱۳۸٥
دنیای اقتصاد - بازار بازي‌هاي كامپيوتري گويا روزهاي خوبي را پشت‌سر مي‌گذارد. كارشناسان هم با اعلام پيش‌بيني‌هاي خود، رشد چشمگير ميزان فروش ويدئوگيم‌ها را در ماه گذشته تاييد كرده‌اند.

براساس آمار ارائه شده توسط شركت‌ تحقيقاتي NPD Group، فروش بازي‌هاي كامپيوتري در ماه سپتامبر با رشد 38درصدي در مقايسه با همين دوره در سال گذشته مواجه بوده است.

البته اين موضوع به نظر تحليلگران چندان هم دور از انتظار نبوده است. اين افراد معتقدند روند صعودي توليد بازي‌هاي متنوع و استقبال خوب كاربران در سرتاسر دنيا، موقعيت مناسبي را نصيب صنعت بازي‌هاي كامپيوتري و بازار آن كرده است. «آنيتا فريزر» يكي از تحليلگران بازار بازي‌هاي كامپيوتري در اين مورد مي‌گويد: «از ابتداي امسال تا حالا اين صنعت بدون كوچك‌ترين نشانه‌اي از سقوط يا كاهش ميزان فروش، تا 11درصد رشد كرده است».

به اين ترتيب فروش نهايي اين محصولات در سپتامبر گذشته به 777ميليون دلار رسيده كه اين رقم در سپتامبر سال قبل 563ميليون دلار بوده است.

اين جريان بازار سخت‌افزارهاي مرتبط و كنسول‌ها را هم با خودش همراه كرده تا آنجا كه ميزان فروش اين محصولات با رشد 71درصدي به 244ميليون دلار رسيده است.

كارشناسان معتقدند، اين رشد در حقيقت به دنبال فروش بيش از 400هزار دستگاه كنسول Nintendo DS اتفاق افتاده است.

اين در حالي است كه شركت‌هاي SONY و NINTENDO در ماه آينده نسل جديد كنسول‌هاي خود را وارد بازار مي‌كنند.

به اين ترتيب تحليلگران پيش‌بيني مي‌كنند ورود Play Stations و Wii مي‌تواند روند رو به رشد ميزان فروش بازي‌هاي كامپيوتري را ادامه دهد.

با اين همه اما كارشناسان صنعت ويدئوگيم اعلام كرده‌اند، سپتامبر گذشته بهترين سپتامبر در تاريخ اين صنعت بوده است.
  نظرات ()
ارسال و دریافت Sms بدون نیاز به موبایل نویسنده: مرتضی رضایی - جمعه ٢۸ مهر ،۱۳۸٥
امکانات ارسال SMS بدون نیاز به خط و گوشی موبایل در وب سایت شرکت گذرگاه جهانی راه اندازی شد.
از دیگر خدمات بخش پیام کوتاه این شرکت ارسال پیام های تبلیغاتی SMS بر روی موبایل نیز می باشد.
همچنین جهت پخش کارت های اعتباری SMS شرکت از سراسر کشور نماینده پذیرفته می شود.
بخش عضویت رایگان هم در http://www.taknet.ir/sms/index.asp راه اندازی شد.
امکان ارسال SMS رایگان به خارج از کشور هم به زودی راه اندازی می شود.

امکان راه اندازی سرویس برای وبلاگ یا وب سایت های دیگر نیز راه اندازی شد.
از مهمترین امکانات این بخش می توان به بخش مدیریت و ایجاد حساب های متعدد و متنوع کاربری اشاره کرد.
این امکان نیاز به هیچ سخت افزار و مورد خاصی ندارد و فقط یک Panel در سایت یا وبلاگ شما نصب می شود و شما می توانید اعتبار خریداری شده خود را به نحو دلخواه خرد و مدیریت نمائید.
قیمت Panel اول: 70.000 تومان - امکانات:
ارسال پیام تکی و گروهی بدون نیاز به موبایل
امکان تغییر رمز عبور

قیمت panel دوم: 150.000 تومان - امکانات:
ارسال پیام تکی و گروهی بدون نیاز به موبایل
امکان دریافت SMS بدون نیاز به موبایل
امکان ارسال SMS از طریق Yahoo Messanger (به زودی)
امکان ارسال SMS از طریق E-Mail (به زودی)
امکان دریافت گزارش پیام های ارسالی موفق
امکان خرید و تعریف شماره اختصاصی جهت ارسال و دریافت SMS
  نظرات ()
بازی‌های الکترونیکی متولی ندارد نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ٢۳ مهر ،۱۳۸٥
 
گیم نت.jpg
بازی‌های الکترونیکی متولی ندارد

پریسا خسروداد - بزرگراه فناوری - بالغ بر 15 سال است که از ورود بازی‌های رایانه‌ای به کشور می‌گذرد. امروزه افزایش جاذبه‌های سمعی و بصری این گونه بازی‌ها باعث افزایش طیف وسیعی از مخاطبان شده است. به گونه‌ای که دیگر فقط کودکان و نوجوانان نیستند که برای به مرحله نهایی رسیدن یک بازی رایانه‌ی تا پاسی از شب را بیدار می‌مانند، بلکه بزرگسالان نیز گاه در کنار فرزندان خود به انجام بازی‌های رایانه‌ای علاقه نشان می‌دهند.

افزایش ضریب نفوذ بازی‌های رایانه‌ای در میان مخاطبان باعث شده است، رویکرد تولیدکنندگان این نوع بازی‌ها نیز در مقایسه با گذشته تغییر پیدا کرده و بازی‌های رایانه‌ای علاوه بر تبدیل به یک رشته دانشگاهی در کشورهای پیشرفته به صنعتی بسیار درآمدزا نیز مبدل شده است.

به گونه‌ای که امروزه هدف یک تولیدکننده بازی، در عصر حاضر فقط ایجاد سرگرمی نیست، بلکه در تولید یک بازی رایانه‌ای اهداف دیگری نیز مدنظر قرار می‌گیرد که همان کارکردهای اصلی انجام بازی است. به عبارت دیگر می‌توان گفت قدرت تاثیرگذاری این بازی‌ها به حدی است که با ایجاد یک صحنه مجازی و توجه به جزئیات سناریو می‌توان باورهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی مذهبی مخاطب را نیز تغییر داد.

به‌عنوان نمونه چندی پیش یک شرکت آمریکایی بازی رایانه‌ای را طراحی کرده بود که "حمله به ایران" نام گرفت. بازی مورد نظر از جایی آغاز می‌شود که مذاکرات بین‌المللی برای تعلیق غنی‌سازی اورانیوم به شکست می‌انجامد و ایران قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نمی‌پذیرد. سپس نیروهای آمریکایی تجاوز به تاسیسات اتمی را آغاز می‌کنند و به این ترتیب ماجرا ادامه می‌یابد. هرچند که طراحی بازی مذکور مخالفت بسیاری را برانگیخت، اما این نمونه‌ای از تاثیر و اهمیت گسترش بازی‌های رایانه‌ای در میان مخاطبان و تولیدکنندگان این بازی‌هاست.

اما درحال حاضر و در کشور ما با وجود چندین نهاد و ارگان رسمی دولتی در این زمینه که هر یک به نوعی متولی سامان‌دهی بازی‌های رایانه‌ای محسوب می‌شوند، هیچ پیشرفت و عملکرد محسوسی مشاهده نمی‌شود. هرچند که اهمیت این قضیه بر کسی پوشیده نیست و بهصورت غیرمتمرکز هر از چندگاهی اخباری در مورد سامان‌دهی وضعیت بازی‌های رایانه‌ای، تولید محتوا، ضرورت افزایش سهم ایران در ساخت این بازی‌ها و غیره منتشر می‌شود، اما ملاحظه شده نتیجه تاخیر و تعلل در این قضیه نیز چیزی نیست جز اینکه بازی‌های رایانه‌ای هم‌چنان بدون داشتن متولی و برنامه‌ریزی از قبل تعیین‌شده‌ای به گوشه‌ای کشیده شده‌اند و این قضیه باعث افزایش سهم روزافزون بازی‌های خارجی از بازار ایران می‌شود.

اگرچه به‌طور مشخص معلوم نیست متولی بازی‌های رایانه‌ای در کشور چه نهادی است، اما اندکی تعلل در این زمینه می‌تواند تبعاتی را دربر داشته باشد که جبران آن در صورت امکان مستلزم صرف وقت و هزینه‌های گزاف مالی، فرهنگی و اجتماعی است. به‌طور کلی و براساس شواهد موجود در کشور، شورای عالی اطلاع‌رسانی، شورای عالی فناوری اطلاعات، شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان تربیت بدنی، وزارت بازرگانی، وزارت ارشاد، وزارت صنایع، وزارت آموزش و پرورش و کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان هر کدام به‌نوعی بازیگران سامان‌دهی بازی‌های رایانه‌ای و نظارت بر آن هستند.

بنابراین گزارش نتیجه این اجماع، ایجاد چند نهاد رسمی و تدوین چندین آیین‌نامه است که هر یک تا بخشی پیشرفت داشته ولی هنوز کامل و عملیاتی نشده‌اند.

البته مرور فعالیت این نهادها نشان می‌دهد، عملکرد هر یک خبر از وقوع تغییراتی مثبت در این حوزه را می‌دهد که تا چندی دیگر می‌توان انتظار به ثمر رسیدن آن‌ها را داشت.

آنچه که در این گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد عملکرد سازمان‌های متولی بازی‌های رایانه‌ای و آخرین وضعیت تغییرات در این حوزه است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی
در ابتدا به مرور عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه ساماندهی بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازیم.

پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه مقابله با تهاجم فرهنگی و به‌کارگیری ابزارهای نوین چندرسانه‌ای در پانصد و هشتاد و چهارمین جلسه مورخ 9/3/1385، مصوبه‌ای در 11 ماده و 4 تبصره توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که منجر به تاسیس "بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای" شد.

بنابر این گزارش هدف از تاسیس بنیاد مذکور تبیین، تقویت و ترویج مبانی فرهنگی، اسلامی و ملی از طریق بازی‌های رایانه‌ای و حمایت و نظارت بر فرآیند تولید و واردات این قبیل بازی‌ها اعلام شد. ترکیب هیات امنای این بنیاد را نیز افرادی هم‌چون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت سمعی و بصری وزارت ارشاد و دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی تشکیل می‌دهند.

اما پس از پی‌گیری‌های لازم در زمینه نحوه عملکرد "بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای" مشخص شد، سه ماه پس از گذشت تاسیس این بنیاد هنوز خروجی شفاف و برنامه‌ریزی خاصی در این مورد انجام نشده است. به گفته یک مقام آگاه در اداره کل همکاری‌های سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنوز بودجه و برنامه‌ریزی خاصی در زمینه "بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای" انجام نشده است و این بنیاد حتی مکان مشخصی برای انجام فعالیت‌های خود ندارد. لذا در این مدت با توجه به اهمیت قضیه، پیشرفت ویژه‌ای در این خصوص صورت نپذیرفته است.

شورای عالی اطلاع‌رسانی
اما درحالی که از بازیگران عرصه تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای با ارایه یا عدم ارایه برنامه‌ریزی مطلوب در زمینه باز‌های رایانه‌ای به فعالیت و تاثیرگذاری در این حوزه می‌پردازند، شورای عالی اطلاع‌رسانی نیز از برنامه‌های در دست اقدام خود می‌گوید.

مینایی، معاونت فنی دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی درباره برنامه‌های این شورا در زمینه سامان‌دهی وضعیت بازار بازی‌های رایانه‌ای ابراز می‌دارد: این شورا کارگروهی را در مورد بازی و سرگرمی‌های الکترونیکی ایجاد کرده است که قرار است در سه محور به فعالیت بپردازد. محور اول ایجاد الگوی صحیح در زمینه واردات بازی‌های خارجی است. محور دوم تولید بازی‌های رایانه‌ای ایرانی را تشکیل می‌دهد که با همکاری بخش خصوصی می‌خواهیم به آن بپردازیم. محور سوم نیز ارایه طرح‌های پژوهشی است که طی آن با استادان دانشگاه و محققان به رایزنی می‌پردازیم.

وی معتقد است شورای عالی اطلاع‌رسانی با سیاست‌گذاری‌های کلانی که در زمینه سامان‌دهی بازی‌های رایانه‌ای انجام داده است، می‌خواهد مانند یک کاتالیزور وارد عرصه شود. لذا در این زمینه می‌توان شاهد تغییرات مثبتی بود.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
طبق بررسی‌های انجام شده عملکرد وزارت ارشاد درحال حاضر و در خصوص بازی‌های رایانه‌ای در اغلب موارد تنها شامل نظارت بر محتوای بازی‌های رایانه‌ای می‌شود.

براساس این گزارش می‌توان تایید و نظارت محتوای باز‌های رایانه‌ای توسط وزارتخانه مذکور را به سه بخش تقسیم کرد. بخش اول تایید محتوای بازی‌هایی که در داخل کشور تولید می‌شوند. البته همان‌طور که به‌نظر می‌رسد این بازی‌ها سهم بسیار اندکی از بازار موجود را به‌خود اختصاص می‌دهند. دسته دوم تایید محتوای بازی‌های خارجی و در عین حال وارداتی است که از مبادی قانونی کشور اقدام به ورود می‌کنند. البته در این میان چنانچه در سطح بازار نیز مشاهده می‌شود، بازی‌هایی در پشت ویترین مغازه‌ها وجود دارد که بدون هیچ‌گونه نظارت و کنترلی وارد کشور و سپس عرضه و توزیع می‌شوند. برخی از این بازی‌ها حتی در کشورهای خارجی نیز به‌علت عدم انطباق با موازین اخلاقی اجازه فروش ندارند. و اما دسته سوم تایید محتوای بازی تورنمنت‌هایی است که توسط شرکت‌‌های خارجی در کشور برگزار می‌شوند.

وزارت بازرگانی
اما همان‌طور که پیش از این نیز ذکر شد وزارت بازرگانی نیز به‌نوعی نقشی را در سامان‌دهی بازی‌های رایانه‌ای ایفا می‌کند. این وزارتخانه از طریق اتحادیه‌ای با عنوان "فروشندگان و تولیدکنندگان لوازم ورزشی تهران" به تاثیرگذاری در این حوزه می‌پردازد.

از جمله اقداماتی که اتحادیه مذکور در این زمینه انجام می‌دهد، صدور جواز فعالیت برای گیم‌نت‌ها و صدور جواز برای برگزاری مسابقات بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای است.

امین‌زاده، رییس اتحادیه فروشندگان لوازم ورزشی در مورد علت عضویت گیم‌نت‌ها توسط این اتحادیه می‌گوید: هنگامی که ارایه‌دهندگان باز‌های رایانه‌ای کار خود را آغاز کردند، تعدادشان محدود بود و قادر نبودند صنف جداگانه‌ای را تشکیل دهند.

بر این اساس طبق قوانین جاری اصناف در وزارت بازرگانی فعالان این عرصه باید به عضویت در اتحادیه همگن خود درمی‌آمدند. بنابراین صدور مجوز فعالیت برای ارایه‌دهندگان بازی‌های رایانه‌ای و برگزاری مسابقات بین‌المللی در این زمینه به‌عهده اتحادیه فروشندگان لوازم ورزشی گذاشته شد.

این اقدام نیز بر اساس آخرین نسخه آیین‌نامه برگزاری مسابقات رایانه‌ای که در اردیبهشت 1384 توسط چهار ارگان شامل وزارت بازرگانی، وزارت ارشاد، اداره اماکن، اتحادیه فروشندگان لوازم ورزشی و برخی از فعالان بخش خصوصی تدوین و تصویب شد، صورت می‌گیرد.

وی همچنین در مورد وضعیت عضویت گیم‌نت‌ها در اتحادیه مذکور می‌گوید: در حال حاضر حدود 150 ارایه‌دهنده بازی‌های رایانه‌ای در این اتحادیه عضویت دارند و در صددیم تا نسبت به حضور سایر گیم‌نت‌های غیرمجاز فعال در این حوزه اقدام کنیم.

وزارت صنایع و معادن
البته در میان کش‌وقوس‌های موجود در زمینه تولی‌گری بازی‌های رایانه‌ای، وزارت صنایع نیز از جریان عقب نیفتاده است. به‌طوری که این وزارتخانه از طریق مرکز صنایع نوین به‌ حمایت از تولید بازی‌های رایانه‌ای در داخل کشور می‌پردازد. فیض‌بخش دبیر کمیسیون نرم‌افزار مرکز صنایع نوین درباره چگونگی حمایت این مرکز از تولید بازی‌های داخلی می‌گوید: کمیسیون نرم‌افزار، مهرماه سال گذشته با انتشار یک فراخوان اقدام به‌ شناسایی پتانسیل‌های موجود در زمینه تولید بازی‌های رایانه‌ای کرد تا اینکه از میان تمام پروژه‌ها، دو طرح مورد موافقت قرار گرفت. در نتیجه حمایت‌های این مرکز نیز درحال حاضر به تولید بازی‌ رایانه‌ای جدیدی با نام"عصر پهلوانان" منجر شد که تاکنون 60 درصد از مراحل اجرایی آن به ‌پایان رسیده است. وی همچنین می‌افزاید: مرکز صنایع نوین، برای حمایت از تولید بازی مورد نظر 150 میلیون تومان هزینه اختصاص داده است و پیش‌بینی می‌شود این بازی در نیمه دوم سال جاری به بازار عرضه شود.
پروژه دوم نیز مربوط به تولید یک بازی رایانه‌ای دیگر است که فعلا موافقت‌های نهایی طرح انجام شده و به مرحله اجرایی نرسیده است. فیض‌بخش درباره اولویت‌های مرکز صنایع در تولید بازی‌های رایانه‌ای می‌گوید: ما به فناوری بازی، تکنولوژی به‌کار رفته در آن و ارتقای نرم‌افزارها اهمیت می‌دهیم و تصمیم‌گیری نهایی در مورد سناریو و محتوا را معمولا به وزارت ارشاد واگذار می‌کنیم.
قابل ذکر است که "عصر پهلوانان" یک بازی اساطیری است که با نگرشی بر شاهنامه سعی دارد پهلوانان ‌ایران باستان از زابل گرفته تا اقصی نقاط کشور را وارد جریان بازی کند.

سازمان تربیت بدنی
اما آخرین تغییرات در حوزه بازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد، انجمن بازی‌های رایانه‌ای که چندی پیش و در اوایل سال جاری تاسیس شد با ترکیب تازه ضمن ایجاد یک سری تغییرات اساسی در نحوه مدیریت و عملکرد به‌زودی کار خود را آغاز خواهد کرد. بررسی تازه‌ترین تغییرات در این زمینه نشان می‌دهد، به احتمال زیاد از این پس گیم‌نت‌ها با نام"باشگاه‌بازی‌های رایانه‌ای" و تحت نظر سازمان تربیت‌بدنی و فدراسیون ورزش‌های همگانی به فعالیت پرداخته و در این خصوص موظفند خود را با دستورالعمل صدور مجوز تاسیس باشگاه‌های ورزشی انطباق داده و استانداردهای موجود در این عرصه را رعایت کنند.
اقدامات در دست انجام انجمن بازی‌های رایانه‌ای حاکی از آن است که با آغاز ماه مبارک رمضان لیگ ویژه‌ای در این زمینه آغاز به کار خواهد کرد که طی آن مسابقات ملی بازی‌های رایانه‌ای در سراسر کشور برگزار خواهد شد. به ‌این ترتیب زمینه ایجاد مسابقات مقدماتی برای حضور در بازی‌های 2007 ماکائو نیز فراهم می‌شود.
به گفته یکی از مقامات این انجمن، انجمن بازی‌های رایانه‌ای یک تشکل کاملا حقوقی و دولتی است که وظیفه برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای را برعهده می‌گیرد. اما آن‌طور که به‌نظر می‌رسد با آغاز فعالیت انجمن بازی‌های رایانه‌ای گیم‌نت‌ها نه‌تنها به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی بلکه به‌عنوان یک نهاد اجتماعی- فرهنگی که وظیفه خدمات‌رسانی در عرصه ورزش را نیز دارند، محسوب می‌شوند. به ‌این ترتیب، هم‌زمان با برگزاری مسابقات بازی‌های رایانه‌ای توسط فدراسیون ورزش‌های همگانی، به نوعی سازمان تربیت‌بدنی نیز به‌طور رسمی یکی از متولیان این حوزه خواهد شد.

سایر بازیگران
البته فیلمنامه‌نویسان موضوع بازی‌های رایانه‌ای صرفا به نهادهایی که از آن‌ها یاد شد ختم نمی‌شوند، زیرا براساس بررسی‌های به‌عمل آمده شورای عالی فناوری اطلاعات، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان نیز هر یک گام‌هایی در این زمینه برداشته‌اند که عدم امکان برقراری ارتباط با مسؤولان این امر مانع از بررسی جزئیات شد.
لذا شورای عالی فناوری اطلاعات با اختصاص دادن بخشی برای سامان‌دهی بازی‌های رایانه‌ای در صدد است تا نقشی را در این زمینه برعهده گیرد. البته در این میان وزارت آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در ظاهر بودجه‌ای را به این امر اختصاص می‌دهند و در کنار سایر نهادها برنامه‌های خود را به پیش می‌برند.

مسؤولان پاسخ دهند
اما در حالی که شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی اطلاع‌رسانی، شورای عالی فناوری اطلاعات، وزارت ارشاد، وزارت بازرگانی، وزارت صنایع، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، سازمان تربیت بدنی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سایر نهادهایی که شاید ما از حضور آن‌ها در عرصه بازی‌های رایانه‌ای مطلع نبودیم به موازی کاری با یکدیگر می‌پردازند، هنوز پس از گذشت مدت‌ها متولی واقعی بازی‌های رایانه‌ای در کشور به‌طور شفاف معلوم نیست.

لیکن در این میان چند پرسش مطرح می‌شود که بد نیست مسؤولان به آن توجه داشته باشند.

اول آنکه به‌منظور جلوگیری از تزریق بودجه‌های موازی که در زمینه سامان‌دهی، تولید و نظارت بر بازی‌های رایانه‌ای اختصاص می‌یابد، تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟

دوم آنکه مسؤولان نهادهای نام برده شده جهت اطلاع از کم‌وکیف اقدامات صورت گرفته به‌منظور ایجاد هماهنگی و سامان‌دهی بهتر وضعیت بازی‌های رایانه‌ای چگونه به رایزنی با یکدیگر می‌پردازند؟

و بالاخره آنکه نتیجه این همه تحقیقات نهادهای متولی در عرصه بازی‌های رایانه‌ای که برخی از سال‌ها قبل در این حوزه فعالیت داشته‌اند، به کجا می‌رود؟

  نظرات ()
اینم ازPrince Of Persia 3 نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ٢۳ مهر ،۱۳۸٥

         

به طور حتم تمامی شما با این بازی آشنا هستید. گیمرهای قدیمی با اولین نسخه از Prince of persia که بر روی Amiga و سپس بر روی PC منتشر شد آشنایی کامل دارند اما دوستانی که جدیدا به دنیای بازیها وارد شده اند باز هم این بازی را میشناسند. اواخر سال 2003 بود که شاهزاده ایرانی بازگشت. با داستان و سبکی متفاوت با نسخه های کلاسیک ... جردن مکنر (خالق بازی) تغییرات بسیاری در این بازی داده بود تا به کمک کمپانی بزرگ Ubisoft یاد و خاطره پرنس را دوباره زنده کند. نام این بازی Prince of peria : The sands of time بود. داستان بازی در مورد شن های زمان بود که به دست پرنس آزاد شدند ... در نسخه بعدی بازی یعنی Warrior Within که اواخر سال 2004 منتشر شد پرنس به دنبال تغییر سرنوشت خود بود. سرنوشتی که مرگ را برای پرنس به ارمغان می آورد! حال اجازه بدهید به معرفی نسخه سوم از بازی یعنی Prince of persia 3 (که هنوز نام مشخصی ندارد) بپردازیم که تا چندی دیگر باز هم توسط کمپانی UBI منتشر خواهد شد. داستان بازی دقیقا ادامه نسخه قبلی (warrior within) میباشد ... پرنس پس از شکست دادن داهاکا و با امید فرا رسیدن روزهای خوش به همراه Empress Kaileena اميد بازگشت به Babylon دارند غافل از اینکه شهر در آتش جنگ میسوزد ... پرنس به همراه كالينا به Babylon باز میگردند ... پرنس به سرعت دستگیر می شود و کالینا برای نجات پرنس مجبور میشود شن های زمان را مجددا آزاد نماید ... پرنس موفق به فرار میشود و حالا در خیابانهای Babylon سرگردان است ... پرنس به زودی درميابد نبردهایی که برای مقابله با شن های زمان انجام داده به بیداری Dark prince منجر شده است ... Babylon دیگر Babylon سابق نیست و پرنس در این شهر به یک غریبه تبدیل شده و اهالی شهر که قبلا احترام زیادی برای پرنس قائل بودند او را از خود دور مي كنند و حتی با او به مبارزه میپردازند. نسخه جدید را میتوان تلفیقی از دو نسخه قبلی دانست. سازندگان سعی کرده اند تا با جمع آوری نکات برجسته نسخه های قبلی علاوه بر ساخت یک بازی عالی نظر طرفداران هر دو نسخه قبلی را نیز جلب کنند. (به علت وجود تفاوتهای زیاد بین WW و SOT طرفداران سری POP به دو دسته تقسیم شدند ... یک دسته SOTرا برتر میدانند و دسته دیگر WW را !) به نظر میرسد نسخه جدید تمامی طرفداران را به سوی خود جلب کند. 

         

مهمترین ویژگی اضافه شده در نسخه جدید امکان کنترل دو شخصیت به صورت جداگانه می باشد ... در طول بازی می توانید با به دست گرفتن کنترل 2 کاراکتر اصلی بازی (Prince و Dark Prince) در مراحل پیشرفت کنید ... صد البته هر کدام از این کاراکترها ویژگی ها و حرکات خاص خود را خواهند داشت. حرکات پرنس در مجموع تغییر چندان زیادی نسبت به WW نخواهد داشت ... اضافه شدن چند ضربه هاي جدید و همچنین توجه بیشتر به حرکات آکروباتی برای پرنس. در عوض کنترل Dark Prince شما را کاملا شگفت زده خواهد کرد ... حرکات و ویژگی های کاملا متفاوت با آنچه تا به حال در نسخه های قبلی دیده اید. یکی دیگر از نوآوریهای نسخه جدید را می توان اضافه شدن سبک Stealth به بازی دانست. شما میتوانید بدون ایجاد سر و صدا و با استفاده از تاریکی شب و سایه ها نگهبان هایی را که در گوشه و کنار Babylon به دنبال شما می گردند غافلگیر کنید! در POP3 علاوه بر حالت های Action و Stealth سبک ماجرایی هم گنجانده شده ... در بازی با معماهای کم و بیش مشکلی رو به رو خواهید شد که در نسخه های قبلی وجود نداشتند. هوش مصنوعی به کار رفته در بازی از سیستمی که در Splinter Cell : Chaos Theory وجود داشت بهره می برد که این موضوع تا حدودی نگران کننده به نظر میرسد چون هوش مصنوعی در SC : CT چندان جالب نبود. همچنین سعی شده تا در بازی مراحل تعقیب و گریز شبیه به چیزی که در WW دیدیم گنجانده شود (قسمتهایی از WW که داهاکا در تعقیب پرنس بود) 

         

استفاده از فاکتور زمان کماکان یکی از مهمترین اصول برای انجام بازی به شمار می آید ... شما باز هم میتوانید زمان را كند کرده و به عقب باز گردانید از سرعت دشمنان بکاهید و یا ... (!) بله UBI اعلام کرده سوپرایز های دیگری نیز خواهد داشت ... امکانات جدیدی در کنترل زمان اضافه خواهند شد که هنوز اعلام نشده اند. در نسخه جدید آزادی عمل بیشتری به بازیکن داده شده که می تواند به جذابیت های بازی بیافزاید. شما میتوانید در خیابانهای Babylon یا بر روی پشت بام هاي شهر به جستجو و سیاحت بپردازید البته فراموش نکنید که پرنس بیشتر بر روی پشت بام ها مهارت دارد و Dark prince بیشتر بر روی زمین. در طول بازی و در صورت نیاز میتوانید با قدم گذاشتن درون آتش کاراکتر خود را عوض کنید و بنا به محیط و شرایط آن یکی از 2 شخصیت موجود را کنترل کنید. برای بازگرداندن انرژی از دست رفته همچنان نوشیدن آب کافیست! موتور گرافیکی بازی همان موتور قبلی خواهد بود که با تکنولوژی های روز مخلوط شده و در مجموع گرافیک بسیار زیبایی را به نمايش خواهد گذاشت. در مورد صداگذاری و موزیکهای بازی اطلاعات زیادی در دست نیست جز اینکه UBI قول داده ضعف هایی را که در موسیقی WW وجود داشت در نسخه جدید جبران کرده و سبک موزیکها را به SOT نزدیکتر کند. با توجه به تمامی ویژگی های گفته شده در بالا ٬ انتظار یک بازی زیبا و قوی و برتر از دو نسخه قبلی می رود. Prince of persia 3 آخرین قسمت از سه گانه شن های زمان خواهد بود. POP3 اواخر سال جاری میلادی برای PC و کنسولهای PS2 و XBOX و GC و همچنین کنسولهای دستی NDS و GBA وارد بازار خواهد شد. 

  نظرات ()
  نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ٢۳ مهر ،۱۳۸٥

طی اعلامیه ای که کمپانی Atari منتشر نمود خبر از ساخت بازی استراتژی جدیدی با نام Tycoon City: New York داد. کمپانی Deep Red کار توسعه بازی را برعهده خواهد گرفت. ما در این بازی در نقش Donald Trumps بازی خواهیم کرد و هدف اصلی ما موفقیت در زمینه کاری در طی بخش ها و موقعیت های مختلف خواهد بود. لازم به ذکر است که در این بازی تمامی کمپانی ها و شرکت های معروف موجود در نیویورک وجود داشته و شما قادر هستید که براساس توانایی های خود کنترل هریک از کمپانی ها را برعهده گیرید. در این بازی تلاش ما مبنی برکسب درآمد و پول بیشتری خواهد بود و باید تمام سعی خود را در این زمینه بکنیم. این بازی به احتمال زیاد در فصل پاییز امسال روانه بازار خواهد شد.

  نظرات ()
CDX Game Development Kitچیست نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ٢۳ مهر ،۱۳۸٥
CDX يك كيت توسعه بازي رايگان ميباشد كه تشكيل شده از تعدادي كلاسهاي C++ براي نوشتن بازيهاي كامپيوتري در ويندوز و با استفاده از تكنولوژي DirectX .
كار با كلاسهاي اين كتابخانه بسيار ساده است و در عين حال بسيار جامع و قدرتمند ميباشد.

اين كتابخانه شامل Sprites , tiles , scrollable maps , alpha blending و 3d primitives و ... ميباشد.

CDX به شما اجازه ميدهد كه براحتي با استفاده از كلاسهاي انعطاف پذير c++ از تكنولوژي DirectX و جزپيات آن استفاده كنيد بدون اينكه نيازي به كار با كلاسهاي DirectX بطور مستقيم داشته باشيد.

CDX يك ابزار رايگان , پرقدرت و در عين حال ساده براي ساخت بازيهاي كامپيوتري ميباشد.

براي دريافت اين كتابخانه ميتوانيد به سايت
www.cdxlib.com مراجعه نماييد.

لازم به ذكر است كه در حال حاظر آخرين نسخه اين كتابخانه نسخه 3.1 ميباشد كه از DirectX SDK 7.0 استفاده مينمايد. و همچنين شما براي استفاده از اين كتابخانه ميتوانيد از نسخه هاي 3 تا 7 Visual C++ استفاده نماييد.
  نظرات ()
مسئله ای به نام ساخت بازیهای رایانه ای در ایران نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ٢۳ مهر ،۱۳۸٥

بازی های رایانه ای مفید هستند یا مضر؟ این سوالی است که دانشمندان و محققان سالهاست که سعی دارند به آن پاسخ دهند. هرچند وقت یک تحقیق مفصل در مورد بازیهای رایانه ای انجام می شود و نتایج آن ممکن است گروهی را برای اثبات عقیده شان امیدوار کند و گروهی را ناکام.

همیشه عده ای مخالف و موافق وجود دارند، در مورد بازیهای رایانه ای نیز همینطور است. گروهی معتقدند که بازیهای رایانه ای به طور کلی برای کودکان و نوجوانان مضر است. بازیهای رایانه ای کودکان را معتاد به بازی می کند و به آنها خشونت می آموزد. بازیهای رایانه ای برای سلامتی چشم و روح و روان کودکان مضر است. در مقابل گروهی می گویند که اصلا این طور نیست.


به طور مثال آنها به خبر خبرگزاری رویترز که همین چند وقت اخیر اعلام شده اتکا می کنند. در این خبر نوشته شده:"محققان به كليه جراحان توصيه مي‌كنند جهت كسب حداكثر كارايي و دقت، قبل از عمل جراحي يك بازي كامپيوتري يا ويدئويي انجام دهند. طبق مطالعه‌اي كه در آن 303 جراح شركت داشتند مشخص شد افرادي كه 20دقيقه قبل از عمل، مشغول يك بازي كامپيوتري دلخواه مي‌شدند، حين عمل جراحي نه تنها دقت و تمركز بالاتري داشتند، ‌بلكه با ظرافت بيشتري نيز عمل مي‌كردند.


پژوهشگران مي‌گويند انجام بازي های رایانه ای خصوصا در مورد جراحاني ضرورت دارد كه عمل لاپاراسكوپي انجام مي‌دهند. زيرا اين نوع جراحي، بسيار ظريف است و تنها از ميان يك برش بسيار باريك روي شكم، عمل جراحي انجام مي‌گيرد. به عبارت دیگر طرفداران بازیهای رایانه ای معتقدند که بازی های رایانه ای دقت و هوش را تقویت می کنند و انسان را در مواجهه با حوادث عکس المعل سریعتری انجام می دهد. واقعیت این است که هنوز به تحقیقات بسیار وسیعتری در مورد بازیهای رایانه ای احتیاج است تا در مورد مفید بودن و یا مضر بودن بازیهای رایانه ای قضاوت کرد. ضمن انکه بازیهای رایانه ای انواع و اقسام گوناگون دارد. برخی از بازیهای رایانه ای ورزشی هستند. این دسته از بازیها حتی ممکن است باعث تقویت روحیه همکاری شوند. برخی از بازیهای action هستند و ممکن است که خشونت را ترویج و یا تقویت کنند یا بالعکس ممکن است حس اعتماد به نفس را تقویت کنند.


برخی از بازیها در سبک استراتژیک ساخته می شوند، یعنی ممکن است که در آنها جنگ وجود داشته باشد اما فردی که جنگی را هدایت یا مدیریت می کند ممکن است در آینده فردی مدیر بار بیاید. یعنی حتی بازی بتواند منفعت هایی برای او داشته باشد. عامل بعدی زمان است. ممکن است بررسی ها آنی یا طولانی مدت باشد. به طور مثال ممکن است بازی کردن در ساعاتی منظم و در اندازه محدود حتی باعث تقویت حافظه شود اما همان بازی اگر در ساعات متمادی ادامه یابد ممکن است باعث صدمات جسمی به فرد شود. جان کلام این که هنوز معلوم نیست حق با کدام گروه است. اما در ایران همواره نگاه به بازیهای رایانه ای منففی بوده است. حتی در رسانه ها نیز هیچگاه نگاه مثبتی به بازیهای رایانه ای وجود نداشته است. حتی بسیاری از کسانی که رسانه ها با آنها به عنوان کارشناس مصاحبه کرده اند، بازیهای رایانه ای را مضرر حال کودکان و نوجوانان دانسته است. از هنگامی که کلوپ ها بازی در تهران و شهرستانها راه افتاد و حتی همین سالهای اخیر که گیم نت ها به بخشی جدایی ناپذیر از بازار فناوری اطلاعات تبدیل شده، کسی حتی زحمت بررسی و توجه به آنها را نشان نداده است.


این در حالی است که اگر یک نگاه به دور از قضاوت از پیش تعیین نشده نسبت به تاثیر بازیهای رایانه ای داشته باشیم، می توانیم تصمیم درست تری در رابطه با آنها بگیریم. نتايج يك تحقيق نشان مي‌دهد كه ‌٥٦ درصد جوانان ايراني علاقه بسيار زيادي به انجام بازي‌هاي كامپيوتري و استفاده از اينترنت در اوقات فراغت دارند؛ به گونه‌اي كه از ميان ‌٦٤/٢ درصد جواناني كه در زمان فراغت خود مشغول بازي مي‌شوند، ‌٣٨/٧ درصد بازي‌هاي كامپيوتري را براي اين امر انتخاب مي‌كنند.


چندی پیش و با تصویب موادي از طرح تاسيس بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي، مشخص شد که به زودی معاونت سينمايي وزرات ارشاد عهده دار مسئله بازیهای رایانه ای در ایران می شود. هنوز مشخص نیست که این بنیاد در رابطه با بازیهای رایانه ای چه برنامه ای دارد اما طور که از ظواهر امر بر می آید این بنیاد نگاه منفی به بازیهای رایانه ای ندارد و به دنبال محدود کردن بازیهای رایانه ای در ایران نیست و می خواهد از تولید کنندگان بازیهای رایانه ای ایرانی حمایت کند. هرچند مشخص نیست آیا این حمایت شامل تولیدکنندگان بخش خصوصی هم می شود یا خیر؟ اما در هر صورت تاسیس این بنیاد را در گام اول باید به فال نیک گرفت که حداقل موضوع بازیهای رایانه ای مورد توجه قرار می گیرد. هم اکنون جوانان و متخصصین ایرانی وجود دارند که می توان از وجود آنها برای تولید بازیهای رایانه ای ایرانی کمک گرفت. در سالهای گذشته تولید بازیهای رایانه ای ایرانی موفق از آب در نیامده است.

چرا که تولید یک بازی رایانه ای احتیاج به عوامل متعددی دارد و پشتیبانی مالی فراوانی می طلبد. بنیاد بازیهای رایانه ای می تواند حتی با سازندگان خارجی بازیهای رایانه ای همکاری کند و از آنها در یک پروژه مشترک برای ساخت بازی رایانه ای کمک بگیرد. ساخت یک بازی رایانه ای از جهاتی شبیه ساخت یک فیلم است و همین موضوع می تواند به معاونت سینمایی ارشاد کمک فراوانی کند.

  نظرات ()
:: انجام خودکار فعالیت های شما در اینترنت توسط نویسنده: مرتضی رضایی - چهارشنبه ۱٩ مهر ،۱۳۸٥

گشت و گذار در اینترنت بسیار لذت بخش است ولی بسیاری از کارهای اینترنتی به گونه ای می باشند که شما به طور مکرر و روزانه مجبور به انجامشان هستید , پر کردن فرمها , وارد کردن پسورد ها , چک کردن وبسایتها و ذخیره ی انها و .....

آیا دنبال راهی برای رهایی از شر این کارهای تکراری نیستید ؟ شرکت iOpus نرم افزار قدرتمندی با نام Internet Macros را داراست که قادر است این کارهای روز مره را برای شما به صورت خود کار انجام دهد , تنها کافیست که یک بار این کار ها را برای نرم افزار انجام دهید و سپس از آن به بعد خود نرم افزار خود به خود برایتان انجامشان می دهد !

کارهایی که Internet Macros برای شما می تواند به عنوان شخصی که اهل اینترنت هستید انجام می دهد :

پر کردن فرمهای سایتهای دلخواه .

Auto-Login به Email و سایر بخشهای مورد نظر شما و فرستادن نامه .

بازکردن و مشاهده ی وبسایتهای مختلف برای شما .

ذخیره ی پسورد ها و استفاده ی سریع از آنها برای شما در اینترنت .

و ....

کارهایی که Internet Macros برای شما می تواند به عنوان یک Webmaster در دنیای اینترنت انجام می دهد :

انجام جستجوهای اینترنتی و یا تنظیم برای دریافت اطلاعات سایتها از مراکز آنلاین بر روی سیستم شما .

مشاهده ی وب سایت شما و مطلع کردن شما در صورتمواجه شدن با هر مشکلی ..

شبیه سازی نرم افزار اینترنت اکسپلورر به گونه ای که سرور مقابل متوجه نخواهد شد که نرم افزار Macros این فعالیت ها را انجام می دهد .

و ....

iOpus Internet Macros تمامی این فعالیت ها را در کمتر از 5 دقیقه انجام می دهد !

برای مشاهده ی لیست کامل ویژگی های این محصول حتما سری نیز به این صفحه از سایت بزنید .

 

دانلود کنید نسخه ی 5.01 را با حجم 3.5 مگابایت

  نظرات ()
نظام جامع مهندسی نرم افزار آماده شد نویسنده: مرتضی رضایی - چهارشنبه ۱٩ مهر ،۱۳۸٥

فاوانیوز: طرح جامع نظام مهندسی نرم افزار کشور به دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک تحویل شد.

به گزارش فاوانیوز، به دنبال اجرای پروژه تدوین استانداردهای تولید و توسعه نرم افزار (نماتن 2) قرارداد تدوین طرح جامع نظام مهندسی نرم افزار بین دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور و شرکت مهندسی نرم افزار گلستان منعقد و نظارت بر این پروژه به انجمن شرکت های انفورماتیک ایران واگذار شد.
با تشکیل سازمان نظام صنفی رایانه ای، نظارت بر اجرای پرو‌ژه مذکور بر عهده کمیسیون نرم افزار سازمان قرار گرفته و پس از تشکیل کارگروه نظارت، اعضا این گروه با برگزاری 18 جلسه به بررسی و ارزیابی طرح پرداخته و با انعکاس اشکالات به پیمانکار، متن نهایی آماده ارایه به شورای عالی انفورماتیک گردید.
گفتنی است پیش از این فاز نخست و دوم طرح جامع نظام مهندسی نرم افزار تحت عنوان نماتن 1 و 2 پس از تصویب شورای عالی انفورماتیک از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای اجرا به تمامی سازمان ها ابلاغ شده بود.
باتوجه به اهمیت و حساسیت نتایج پروژه انتظار می رود دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک نسبت به ابلاغ این طرح نیز اقدام کرده و استانداردهای تولید و توسعه نرم افزار در کشور به طور جامع به اجرا درآید.

  نظرات ()
شیوه از بين بردن ويروس جديد ياهو مسنجر ... اينترنت نویسنده: مرتضی رضایی - دوشنبه ۱٧ مهر ،۱۳۸٥

یکی از قوی ترین و شایعرین ویروس/تروجان هایی که اخیرآ در حال گسترش بین کاربران استفاده کننده از یاهو مسنجر می باشد ویروس "Exploit.JS.ADODB.Stream.e" است.

در صورتیکه کامپیوتر شما نیز به این ویروس آلوده شده باشد بدون آنکه متوجه شوید به لیست دوستانتان پیغامهایی مبنی بر بازدید از سایت nsl-school.org ارسال می شود. بدین ترتیب در صورت کلیک بر روی این لینکها دوستان شما نیز آلوده خواهند شد.

هنوز مشخص نیست سازنده این ویروس چه کسی است و این احتمال داده می شود که ویروس مذکور به سرقت اطلاعات و رمز های شخصی افراد می پردازد. در صورتیکه شما و یا یکی از دوستانتان به این ویروس آلوده شده شده اید روش زیر مناسبترین گزینه برای از بین بردن آن است:

پیام و لینک هایی که این ویروس ارسال می کند چیست ؟!

در متن تمامی این پیغام ها لینکی به سایت Nsl-school.org داده شده است که در صورت کلیک کردن بر روی آن کامپیوتر شما آلوده می شود.

در صورتیکه به ویروس آلوده شوید چه مشکلاتی پیش خواهد آمد ؟!

1- در ابتدا ویروس صفحه شخصی اینترنت اکسپلورر (Default IE Page) را به سایت nsl-school.org تغییر می دهد. در این صورت به هیچ طریق امکان عوض کردن آن وجود نخواهد داشت. بعد از هر باز باز کردن یک صفحه وب جدید، ویروس مجددآ خود را در سیستم شما کپی می کند.

2- گزینه های Task Manager و Reg Edit در کامپیوتر غیر فعال می شوند تا شخص نتواند از این طریق فعالیت ویروس را مشاهده و یا از بین ببرد.

3- فایل هایی با نامهای svhost.exe , svhost32.exe , internat.exe در کامپیوتر ایجاد می شوند. (برای اطمینان پوشه های windows و temp را بررسی کنید.)

4- ویروس بدون آنکه متوجه شوید پیغام هایی را به لیست دوستان شما (Yahoo Messenger ID List) ارسال می کند.

چگونه ویروس را از کامپیوتر خود پاک کنیم ؟!

1- مرورگر اینترنت اکسپلورر را ببندید. از یاهو مسنجر خارج شوید. اتصال اینترنت را قطع کنید.

2- جهت فعال کردن Reg Edit دکمه های Start > Run را کلیک کنید و در کادر مربوطه عیناً عبارت زیر را وارد کنید. و در نهایت کلید Enetr را کلیک کنید.

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableRegistryTools /t REG_DWORD /d 0 /f

3- جهت فعال کردن Task Manager دکمه های Start > Run را کلیک کنید و در کادر مربوطه عیناً عبارت زیر را وارد کنید. و در نهایت کلید Enetr را کلیک کنید.

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f

4- اکنون نیاز به آن داریم که صفحه نخست مرورگر خود را به حالت قبل برگردانیم. دکمه های Start > Run را کلیک کنید و در کادر مربوطه عبارت Regedit را وارد کنید. و در نهایت کلید Enetr را کلیک کنید. میسر های زیر را با دقت پیدا نموده و در آنها وارد شوید اکنون تمام لینک هایی را که به سایت ویروس یعنی (nsl-school.org) وجود دارند تغییر داده و بجای آنها سایت مورد نظر خود مثلاً گوگل (google.com) را وارد کنید.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Main

HKEY_ LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Main

HKEY_USERS\Default\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main

5- اکنون نیاز به آن داریم که فعالیت ویروس را متوقف کنیم. دکمه های Ctrl + Alt + Del را فشار دهید. در لیست برنامه های فعال تمامی فایل های svhost32.exe را یافته و آنها را End Task نمایید.

6- از طریق جستجو و یا وارد شدن به پوشه های Windows و temp فایل های svhost32.exe و svhost.exe را یافته و حذف نمایید.

7- مجددآ به قسمت Start menu > Run > Regedit باز گردید. از طریق جستجو به دنبال عبارت svhost بگردید و تمام موارد یافت شده را حذف نمایید.

8- کامپیوتر خود را ریست نمایید. امیدواریم دیگر خبری از این ویروس نباشد.

دانلود: Y! Messenger Virus Remover (جدید!)

  نظرات ()
وب سايت بازی عصر پهلوانان به زودی نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ۱٦ مهر ،۱۳۸٥

http://www.asrepahlevanan.ir

  نظرات ()
تبليغات نویسنده: مرتضی رضایی - جمعه ٧ مهر ،۱۳۸٥

شرکت تحقيق و توسعه فن آوري فروش ويژه خود را به مدت محدود به شرح زير ارائه مينمايد.
متقاضيان ميتوانند با تلفن   88935950 - 021   تماس حاصل نمايند
.http://www.techrdco.com/Products.htm

  نظرات ()
کار با دایرکت ایکس نویسنده: مرتضی رضایی - پنجشنبه ٦ مهر ،۱۳۸٥

سلام
اگه میشه یکم در مورد نحوه کار با دایرکت ایکس توضیح بدید .

و بگید که بازی ها چطوری از دایرکت ایکس استفاده می کنند

....:....

سلام دوست من

Direct X یه رابط گرافیکی هست که باهاش میشه اشکال هندسی دوبعدی یا سه بعدی ساخت ، اونها رو رنگ زد ، از سایه پردازی استفاده کرد ، بسیاری از افکت های متفاوت دیگه گرافیکی رو ساخت و بسرعت Render ( نمایش ) کرد .
هدف مایکروسافت از ساخت Direct X ایجاد یک رابط سطح بالا و پرسرعت گرافیکی هست که برنامه نویس ها رو قادر می کنه بدون نیاز به سر و کله زدن با کدها و الگوریتم های سطح پایین گرافیکی برای دسترسی به سرعت Rendering ، خیلی راحت تر اشکال گرافیکی خودشون رو بسازند و بسرعت Render کنن . این مجموعه شامل بخشهایی از قبیل Direct 3D یا Direct sound و ... که به برنامه نویسان قدرت بیشتری در ساخت بازی ها و انیمشن های گرافیکی میده ! مثلا Direct 3D رابط طراحی سه بعدی و Direct sound بخش طراحی و ساخت افکت های صوتی است .

البته بگم که ساخت بازی های امروزی حتی با وجود این رابط ها کار ساده ای نیست ! اگر چه این رابط ها قدرت گرافیک رو بدست برنامه نویس میدن ولی همه پیاده سازی بازی و قانون ها و قوانینی که در بازی ها تعریف میشه مثلا مثل ایجاد جاذبه زمین یا برخورد دو جسم و .... بر عهده برنامه نویس هست .

برای همین منظور اکثر بازی های امرورزی توسط نرم افزارهایی با نام Game engine تولید میشن و گسترش پیدا می کنن ! Game engine نرم افزاریه که گروهی اون رو با کمک روابطی مثل Direct X پیداه سازی می کنن و این نرم افزار قادر هست برای اشکال و قوانین تعریف شده کد های آماده ارائه کنه . این کد های آماده در کنار هم قرار می گیره و هماهنگ میشه و در کل ، به تولید بازی منجر میشه !
معمولا بزرگترین سرمایه و هزینه ساخت بازی ها بر روی ساخت و تولید Game engine گذاشته میشه بطوریکه حتی ساخت مدل های پیچیده اون میتونه چندین سال طول بکشه !

شما میتونی با استفاده ار دایرکت ایکس فایل های برنامه
استدیو مکس 3D Max رو تو وی بی باز کنی برای این کار وقتی
پروژه خودتو تو 3D MAX ساختی اونو باید به پسوند X تبدیل کنی و بعد
از اون استفاده کنی شما میتونی این آبجکت ها رو حرکت بدی

  نظرات ()
ساخت بازی عليه نيروگاه هسته ای ايران نویسنده: مرتضی رضایی - پنجشنبه ٦ مهر ،۱۳۸٥

شركت «kuma reality» كه در زمينه آخرين اخبار جنگ و بازي‌هاي رايانه‌اي مربوط به آن فعاليت دارد،  بازيی را در مورد شبيه‌‌سازي حمله آمريكا به تجهيزات هسته‌اي ايران طراحي كرده است.
Assault on
Iran(حمله و یورش به ایران)
 اين بازي بر اساس اسناد طبقه‌بندي‌شده و آخرين گمانه‌زني‌هاي كارشناسان نظامي ساخته شده و در سايت اين شركت، نيز قابل دانلود مجانی و رایگان است.
بازي مذكور بر پايه تحليل‌هاي كارشناسان و تاكتيك‌هاي نظامي و طرح‌هاي سياسي در مورد عمليات نظامي عليه ايران بوده و به همه اين امكان را مي‌دهد كه نحوه تفكر طراحان نظامي را از جنگ عليه ايران تجربه كنند. در اين بازي، شخص مي‌تواند به نيروهاي ويژه آمريكا پيوسته و براي فروپاشي و تخريب مجموعه تجهيزات هسته‌اي نطنز ايران تلاش كند.
«كيت هاپلر» از مسئولان اين شركت، مي‌گويد، با اين كار، آنان بسيار نزديك به شبكه‌هاي تلويزيوني همچون «
History channel
» و «Discovery» مي‌شوند و تيتر اخبار را وارد زندگي روزانه مردم مي‌كنند، با اين تفاوت كه مشتريان ما به طور واقعي اين حس را تجربه مي‌كنند.
شركت«kuma
» نزديك به دو سال است كه به فعاليت در اين زمينه اشتغال داشته و با گزارش به روز و دقيق و بازسازي وقايع جنگي سراسر جهان، مشتريان بسياري جذب كرده است.
از جمله محصولات آن كه تنها چند هفته پس از وقايع منتشر شد، مي‌توان به «آخرين مقاومت عدي و قصي حسين»، «عمليات آناكوندا»، «نبرد فلوجه»، «نجات گروگان‌ها از دست ايرانيان۱و۲» و «قايق جان كري» اشاره كرد.
در سايت اين بازي، نحوه بازي اين‌گونه بيان شده كه شما به عنوان يك سرباز ويژه آمريكايي به درون تجهيزات نطنز نفوذ مي‌كنيد، اما اين كار ساده‌اي نيست، يكي از دانشمندان داخل تأسيسات با شما بوده و بايد وي را نجات دهيد. هدف، شكستن تجهيزات امنيتي و امن كردن مسير و از بين بردن نيروهاي امنيتي و نابودي سانتريفيوژهاست.
 توليد اين‌گونه بازي‌ها علاوه بر اهداف تجاري و اقتصادي، در راستاي گسترش تبليغات و تهاجم رسانه‌اي عليه مردم ايران ارزيابي مي‌شود. 

 

  نظرات ()
" گنجینه کهن فارس " بازی چینی ها شد نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ٢ مهر ،۱۳۸٥
یک شرکت تولیدکننده بازی های رایانه ای در شهر چوانگ ژو در کشور چین اقدام به تهیه یک بازی با عنوان " در جستجوی گنجینه کهن فارس " کرده است.
به گزارش مهر، در کنفرانس مطبوعاتی که برای معرفی این بازی رایانه ای درنظر گرفته شد رایزن فرهنگی ایران، خانم ژولی کین معاون شهردار شهر چوانگ ژو، مدیرعامل شرکت صنعت فرهنگ خاور دور و تنی چند از افراد و مسوولان سایر نهادهای دولتی و خصوصی حضور داشتند.

بنا به گفته مدیرعامل شرکت تولیدکننده، این بازی انیمیشن برگرفته از داستان های هزار و یک شب با عنوان علی بابا و چهل دزد است.


وی محصولات فرهنگی را یکی از ابزارهای مهم برای پیشبرد استراتژی اقتصاد چین دانست و گفت : ما می توانیم از این طریق شاهد گسترش میراث فرهنگی باشیم. ضمن این که ساخت این گونه بازی های رایانه ای نقش قابل ملاحظه ای جهت در اشاعه فرهنگ ها دارد.


مدیر شرکت صنعت فرهنگ خاور دور گفت : با تولید سایر اقلام فرهنگی مشابه می توان فرهنگ چین را به جهان شناساند و به تبادل فرهنگی دست یافت. این بازی هم می تواند بازار بسیار خوبی داشته باشد و ما از اعضای سفارت ایران دعوت کردیم که نظرات خود را در این زمینه ارائه دهند و در ساخت و تولید سایر بازی ها ما را همراهی کنند.


گفتنی است تهیه انیمیشن " در جستجوی گنجینه کهن فارس " شش ماه به طول انجامید و هم اینک دو میلیون سی دی تولید شده آن به بازار عرضه شده است. ضمن این که شرکت سازنده خواهان تعامل نظری و ایده های طرف ایرانی و همچنین ورود بازی به بازار ایران شده است.

  نظرات ()
مزایای بازی‌های رایانه‌ای را جدي بگيريد نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ٢ مهر ،۱۳۸٥

هموطن سلام :
تحقیقات متخصصان و کارشناسان بازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد این بازی ها به سلامت کودکان کمک می‌کنند و مستحق شهرت نامطلوبی که کسب کرده‌اند، نیستند.
هموطن- به طور قطع تاکنون خبرهای زیادی در مورد مضرات و بدی‌های بازی‌های رایانه‌ای شنیده‌اید، اما بد نیست اینبار نیمه پر لیوان را ببینیم و کمی از محاسن این بازی‌ها که اتفاقا کم هم نیستند، سخن بگوییم.
تحقیقات متخصصان و کارشناسان بازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد این بازی ها به سلامت کودکان کمک می‌کنند و مستحق شهرت نامطلوبی که کسب کرده‌اند، نیستند.
مارک گریفیث، پروفسور دانشگاه ناتینگهام ترنت در انگلستان می‌گوید که انواع مختلف بازی‌های ویدیوئی برای پرت کردن حواس کودکان در حین انجام معالجات پزشکی دردناک می‌تواند بسیار موثر باشد.
وی که مقالات تحقیقی ارزشمندی را در مجله پزشکی انگلستان منتشر می‌کند، افزوده است که این بازی‌ها همچنین به کودکانی که دارای
" هر چند خشونت بازی‌های رایانه‌ای روی کودکان تاثیر منفی می‌گذارد، اما باید دانست که اطفال کم سن و سالی که شاهد خشونت عینی والدین یا خشونت در فیلم‌های سینمایی هستند بیشتر در معرض اختلالات و ناهنجاری‌های رفتاری قرار می‌گیرند... "
ناتوانی‌های ذهنی و حتی جسمی هستند نیز کمک می‌کنند تا بر تمرکز مهارت‌های اجتماعی خود بیافزایند.
این استاد دانشگاه البته به این نکته هم اشاره کرد که بازی‌های خشن ویدیوئی هم مانند فیلم‌های سینمایی خشونت‌آمیز ممکن است به حس پرخاشگری در برخی کودکان دامن بزنند.
پرفسور گریفیث تصریح کرد که هر چند خشونت بازی‌های رایانه‌ای روی کودکان تاثیر منفی می‌گذارد، اما باید دانست که اطفال کم سن و سالی که شاهد خشونت عینی والدین یا خشونت در فیلم‌های سینمایی هستند بیشتر در معرض اختلالات و ناهنجاری‌های رفتاری قرار می‌گیرند.
وی که 15 سال است در مورد بازی‌های رایانه‌ای تحقیق می‌کند می‌گوید که به دنبال دست یافتن به درک صحیح در مورد بازی‌های ویدیوئی است و آنچه که در جامعه در این زمینه گفته می‌شود چندان با واقعیات سازگار و منطبق نیست.
او به یک کودک مبتلا به سرطان اشاره می‌کند که در حین انجام معالجات دردناک شیمی درمانی با یک کنسول کوچک بازی می‌کرد و از همین طریق می‌توانست
" بازی‌ها همچنین به کودکانی که دارای ناتوانی‌های ذهنی و حتی جسمی هستند نیز کمک می‌کنند تا بر تمرکز و مهارت‌های اجتماعی خود بیافزایند. ... "
درد را تحمل کند.
آقای پروفسور گریفیث همچنین به موارد خاصی اشاره می‌کند که در قالب آنها بازی‌های ویدیوئی برای کمک به بهبود شرایط فیزیکی بیمار استفاده می‌شود. به عنوان مثال کودکی که به علت یک بیماری نادر نمی توانست دستان و انگشتانش را حرکت دهد سرانجام با استفاده از یک دسته بازی که وی را مجبور
" پروفسور گریفیث به والدین هشدار می‌دهد که بر خرید انواع بازی‌های رایانه‌ای از سوی کودکان نظارت داشته باشند و به آنها اجازه ندهند هر بازی را که دلشان خواست خریداری کنند.... "
به استفاده از انگشتان می‌کرد، موفق شد تحرک را به انگشتان خود بازگرداند.
جالب آن که از بازی‌های رایانه‌ای حتی برای فیزیوتراپی بازدهی افراد آسیب‌دیده هم استفاده می‌شود. مجموعه همین شواهد باعث شده که ایشان در مجموعه استفاده از بازی‌های ویدیوئی را دارای کارکردهای مثبتی بداند و استفاده از آنها در مراکز بهداشتی و درمانی را توصیه کند.
به گفته وی هر چند که اجرای بازی‌های ویدیوئی یکی از محبوب‌ترین و لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌ها درجهان است، اما نباید جنبه‌های منفی آن را هم از یاد برد و اگر بخواهیم توازن را رعایت کنیم باید خاطرنشان کنم که برخی از بازی‌ها هم از آثار تخریبی شدیدی برخوردارند، ولی میزان و کیفیت این تاثیرگذاری هنوز مشخص نیست و باید برای فهم دقیق آن مطالعات دراز مدت انجام شود.
این استاد دانشگاه یکی از مهمترین آثار جانبی اجرای زیاد و طولانی مدت بازی‌های ویدیوئی و رایانه‌ای را اعتیاد به آنها می‌داند و معتقد است که این مسئله در کنار دامن زدن بازی ها خشونت‌های خانگی کودکان و نوجوانان خطری بسیار جدی است که والدین باید به آن توجه کنند.
پروفسور گریفیث به والدین هشدار می‌دهد که بر خرید انواع بازی‌های رایانه‌ای از سوی کودکان نظارت داشته باشند و به آنها اجازه ندهند هر بازی را که دلشان خواست خریداری کنند. به گفته وی رعایت درجه‌بندی بازی‌های رایانه‌ای و توجه به آن از سوی پدر و مادرها مسئله‌ای کاملا ضروری و حیاتی است.
این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که نگرانی‌ها در مورد خشونت فراوان برخی بازی‌های رایانه‌ای افزایش یافته و اخیرا گفته می‌شود که بازی خشن و جنایی - حادثه‌ای GTA حتی حاوی کدهای مخفی است که کاربر با اجرای آنها می‌تواند شاهد صحنه‌های مستهجن باشد.

  نظرات ()
بازی های كامپیوتری سایت های اینترنتی را تصرف می كنند نویسنده: مرتضی رضایی - یکشنبه ٢ مهر ،۱۳۸٥

نكته
هم اكنون بسیاری از مسابقات جهانی بازی های كامپیوتری به صورت آن لاین انجام می گیرد. به این ترتیب كه كاربران با مراجعه به یك سایت مخصوص و ثبت نام در آن می توانند به صورت تك نفره یا گروهی به بازی بپردازند.

بازی های ویدئویی سال هاست به عنوان یك وسیله سرگرم كننده مورد استفاده مردم جهان است و سال هاست اینترنت و سایت های اینترنتی نیز در این میان نقش ویژه ای را ایفا می كنند و عملا انقلابی را در عرصه بازی های كامپیوتری و ویدئویی به وجود آورده اند. حالا دیگر بازی های ویدئویی از یك كالای كوچك و خرد به یك صنعت درآمدزا تبدیل شده اند، صنعتی كه مخاطبان آن نه فقط كودكان و نوجوانان بلكه بخش عمده ای از بزرگسالان را نیز در برمی گیرد. هر چند هنوز هم بسیاری با شنیدن نام بازی های ویدئویی یاد كلوپ های بازی و یا دستگاهی مقابل گیرنده های تلویزیونی می افتند اما اینترنت عملا یك كلوپ بزرگتر و گسترده تر را به وجود آورده و سایت های بی شماری در این راه به درآمدهای كلانی دست یافته اند. بخش عمده ای از كاربران امروز اینترنت ساعاتی از روز و شب خود را در این سایت ها می گذرانند، با كسانی كه هیچ گاه ندیده اند و نخواهند دید به بازی می پردازند و یا از این راه به كسب درآمد مشغولند. ماهیت بازی های ویدئویی حالا كاملا با ماهیت یك بازی ساده متفاوت است.
محبوب خانواده ها
چندی قبل لاون استاین یكی از مقامات انجمن نرم افزارهای سرگرمی آمریكا در نمایشگاه تجاری -E3Electronic Entertainment Expo كه در واقع یكی از معتبرترین نمایشگاه های صنایع سرگرمی به شمار می آید گفت كه فروش این گونه نرم افزار ها در آمریكای شمالی از سه میلیارد دلار در سال ۱۹۹۴ به ۱۰ میلیارد دلار افزایش یافته و اكنون یك صنعت جهانی ۲۵ میلیارد دلاری است.
شركت EA، غول نرم افزار های سرگرمی، فروش خود را از ۳۰۰ میلیون دلار به پنج میلیارد دلار افزایش داده و این در حالی است كه كیفیت بازی های ویدئویی جهشی كوانتومی را تجربه كرده اند. اما «لاون استاین» می گوید كه هنوز دوره سرخوشی این صنعت فرانرسیده است. در واقع او و مدیران «سونی»، «مایكروسافت» و «نینتندو» دنیایی را به تصویر می كشند كه در آن سرگرمی های ویدئویی به اندازه تلویزیون، فیلم های سینمایی و موسیقی فراگیر می شوند. برخی حتی معتقدند صنعت بازی های ویدئویی طی دهه آینده دامنه نفوذش را دو برابر امروز می گستراند.در حال حاضر حدود ۳۵ میلیون خانوار آمریكایی یك كنسول بازی دارند و تحلیلگران معتقدند وقتی كنسول های دستی را نیز به این رقم بیفزاییم، درخواهیم یافت كه تنها در ایالات متحده قریب به ۵۰ میلیون خانه حداقل یك «بازیكن» دارد.
امروزه بخش عمده این صنعت از طریق كنسول های بازی و یا دستگاه هایی به جهان عرضه می شود كه امكان اجرای بازی ها را روی خود فراهم می آورند. رئیس بخش كنسول های بازی ایكس باكس مایكروسافت معتقد است كه به رغم حضور همه جانبه كودكان و نوجوانان در دایره مخاطبان صنعت بازی های كامپیوتری هنوز بخش بزرگی از جمعیت با قابلیت حضور در این دایره را دارند. به گفته وی هم اكنون بخشی از مردان بین ۱۸ تا ۳۴ سال وجود دارند كه به طور بالقوه می توانند مشتریان خوبی برای بازی های كامپیوتری باشند.
وی ابراز امیدواری می كند كه طی ده سال آینده حجم این صنعت دو برابر خواهد شد اما این ریسك نیز وجود دارد كه چنین پیش بینی هایی به وقوع نپیوندد و عملا همه نقشه ها نقش برآب شود. به عنوان مثال خشونت روزافزونی كه بر بازی های كامپیوتری حاكم است می تواند در آینده موجی از مخالفت ها را ایجاد كند كه عملا به كل این صنعت لطمه وارد سازد. نقطه مشخص چنین نگرانی ای ایجاد قوانین و مقررات سختگیرانه برای تولید بازی های رایانه ای و اینترنتی است كه عملا به تولیدكنندگان و عرضه كنندگان این بازی ها لطمه می زند. نكته مهم دیگر تكثیر و كپی غیرمجاز از این بازی هاست معضلی كه البته خاص بازی های كامپیوتری نیست اما به هر حال ضرر و زیان قابل توجهی را به این صنعت وارد می سازد. هم اكنون در بسیاری از كشورهای آسیایی و آفریقایی و حتی در آمریكا و اروپا نیز بازی های ویدئویی به صورت كپی در اختیار كاربران قرار می گیرد. اینترنت و سایت های اینترنتی نیز در این میان در توزیع نرم افزارهای شكستن قفل و به اصطلاح «كرك» نقش ویژه ای را ایفا می كنند و به این ترتیب عملا یك دایره بزرگی از توزیع غیرقانونی در سراسر جهان به وجود آمده است.
چنین موردی البته در مورد سایت های اینترنتی به ندرت صدق می كند چراكه این بازی ها به دلیل آنكه روی سرور خاصی نگهداری می شوند و همواره تحت كنترل قرار دارند عملا در اختیار مشتریان مخصوصی قرار می گیرند اما واقعیت این است كه هنوز بازی های تحت كنسول و یا تحت كامپیوتر محبوبیت بیشتری نسبت به اینترنت دارند و از این رو قفل شكنی آنان نیز یك نقطه ضعف عمده محسوب می شود.
مهمترین نكته ای كه در این میان وجود دارد این است كه مسیر آینده بازی های ویدئویی باید درست تعیین شود و این موضوع خصوصا با توجه به پیشرفت های صنعت كامپیوتر بسیار قابل توجه است. در واقع تولید كنندگان بازی های ویدئویی باید حدس بزنند كه در آینده چه نوع مدیوم یا رسانه ای در زمینه بازی های كامپیوتری حرف اول را خواهد زد، اگر این مدیوم اینترنت است تولید كنندگان بازی باید از هم اكنون روی آن برنامه ریزی و تحقیق را شروع كنند. ممكن است موج تلفیق دستگاه های دیجیتالی كه از چند سال قبل آغاز شده در سال های آینده به سمت و سویی برود كه بازی های ویدئویی نیز در چنین دستگاه هایی عرضه شوند آنگاه دیگر كنسول های بازی ارزش واقعی خود را از دست خواهند داد. همچنین ممكن است با رشد سریعی كه در عرصه تكنولوژی تلفن همراه صورت می گیرد بازی های ویدئویی به سمت و سوی این وسیله ارتباطی سوق داده شوند و این نیز یك استراتژی دیگر را می طلبد.
گام جدید
اینترنت پرسرعت تاثیرات قابل توجهی را در عرصه زندگی دیجیتالی افراد به وجود آورده است و یكی از مهمترین آنها تاثیر قابل توجهی است كه در زمینه بازی های كامپیوتری ایجاد كرده است. اینترنت پرسرعت امروزه تبدیل به یك بستر مناسب برای ارائه و همچنین لذت بردن از یك بازی كامپیوتری تبدیل شده است. با گسترش این نوع از اینترنت عملا شكل و نوع بازی هایی از این دست و خصوصا بازی های چندنفره نیز تغییر كرده است و محدودیت هایی چون سرعت و كیفیت روز به روز در حال محو شدن هستند. مكمل كردن دستگاه های كامپیوتری با دستگاه های بازی و دستگاه های ارتباطی یكی از مهمترین دغدغه های تولیدكنندگان بازی های كامپیوتری است و در این میان اینترنت پرسرعت عملا مسیر این دغدغه را تغییر داده است. در واقع سرعت دسترسی و شبكه گسترده ای كه بسیاری از افراد به آن دسترسی دارند بهترین فرصت را برای آینده این صنعت فراهم آورده است. از سوی دیگر شكل و چهره بازی ها نیز با افزایش سرعت ارتباطات و سرعت پردازنده ها شكل واقعی تری به خود گرفته به طوری كه در بسیاری از مواقع عملا فضای بازی ها به فضاهای واقعی بسیار نزدیك شده است.
اینترنت بی سیم نیز تحول دیگری در این زمینه ایجاد كرده است. امروزه در بسیاری از رستوران ها و فروشگاه ها اینترنت بی سیم و پرسرعت در اختیار مشتریان قرار می گیرد و چنین فضاهایی عملا مطلوب بازی های كامپیوتری نیز هست. در این میان هر چند هنوز بسیاری از كاربران ترجیح می دهند كه به سراغ بازی های پولی نروند اما جذابیت های این بازی ها از یك سو و پایین آوردن قیمت بازی های آن لاین از سوی دیگر باعث شده كه درآمد زیادی از این بخش نصیب این صنعت شود.
چندی قبل شركت نینتندو و مك دونالد موافقتنامه ای را با هم به امضا رساندند كه براساس آن مشتریان رستوران های مك دونالد می توانند به طور رایگان از اینترنت مجانی استفاده كرده و با افراد دیگری به صورت آن لاین بازی كامپیوتری انجام دهند. این امكان البته برای كسانی فراهم شده بود كه از كنسول های بازی نینتندو برخوردارند.
رستوران های مك دونالد هم اكنون نیز سرویس های اینترنتی بی سیم برای مشتریان خود ارائه می دهد اما مك دونالد برای این سرویس از مشتریان خود پول دریافت می كند. نینتندو این اقدام را در جهت رقابت با كنسول های بازی سونی و مایكروسافت انجام داد و البته این شركت اعلام كرده كه كنسول جدید خود را كه نسل جدید كنسول های بازی عنوان شده در سال ۲۰۰۶ ارائه خواهد كرد كه امكان ارتباط و بازی آن لاین از جمله قابلیت های آن خواهد بود.
سونی و مایكروسافت نیز كه هر دو از غول های این صنعت پولساز به شمار می روند معتقدند كه می توانند بازیكنان بیشتری را به استفاده از بازی های آن لاین پولی ترغیب كنند.«رابرت كوتیك» مدیر اجرایی Activision، بازی سازی كه دو سال پیش ۹۴۵ میلیون دلار فروش داشت، به آسوشیتدپرس گفته است: جالب خواهد بود كه ببینیم آیا تجربه اصلی بازی از طریق كنسول متصل به تلویزیون خواهد بود یا از طریق مرورگر اینترنت كه سخت افزار های تخصصی را بی استفاده تر می سازد. در این میان كارشناسان دیگری نیز وجود دارند كه معتقدند سخت افزار و شبكه در صنعت بازی های كامپیوتری حرف نخست را نمی زند بلكه این محتوای این بازی هاست كه تعیین كننده است. كازا هاری رئیس بخش سرگرمی كامپیوتری شركت سونی می گوید: در این بخش محتوا بر سخت افزار ارجحیت دارد نهایتا همه چیز حول محور سرگرمی می چرخد و هسته كلیه این فناوری ها را سرگرمی تشكیل می دهد. محصولاتی موفق خواهند شد كه بتوانند به بهترین شكل عطش سیری ناپذیر همه ما به سرگرمی را سیراب سازند. طبعا هركدام از بازیگران بزرگ این صنعت درباره چگونگی تكامل آن دیدگاه متفاوتی دارد. نقطه قوت سونی در طراحی سخت افزار است. «هارای» اعتقاد دارد سری بازی های «پلی استیشن» می تواند تا چند سال دیگر دوام بیاورد، ولی بعد به نسل آینده این كنسول های بازی نیاز خواهد بود. در واقع صنایع سرگرمی هم اكنون در اندیشه تلفیق محتوا هستند. مثلا تلفیق موسیقی سینما و بازی كامپیوتری. سونی دو سال قبل یك دستگاه قابل حمل موسوم به پلی استیشن شخصی را عرضه كرد كه می تواند فیلم پخش كند و ارتباطش به تلویزیون بدون سیم است. این شركت ژاپنی همچنین خبر داده كه یك قرارداد توسعه با «آی بی ام» برای تولید یك تراشه جدید امضا كرده كه برای پردازش محتویات دیجیتالی تخصصی فوق العاده خواهد داشت. این تراشه می تواند به كنسول های پرشتاب جان بخشد. مایكروسافت در این زمینه پیشرو است. چند سال قبل كه این شركت وارد صنعت بازی های كامپیوتری شد خیلی سریع از دومین بازیگر بزرگ این عرصه یعنی شركت نینتندو جلو زد و اكنون با تاكید بر توانایی های نرم افزاری خود می خواهد عملا در این عرصه نیز حاكم بلامنازع باشد.
مسئولان مایكروسافت معتقدند كه این نرم افزار است كه همه چیز را گرد هم می آورد. آنها با ارائه یك دستگاه چندمنظوره برای كنترل خانه های آینده عملا گام جدیدی را در این عرصه برداشته اند. این دستگاه كنترل كننده بسیاری از وسایل خانه و در عین حال وسیله سرگرمی بسیار قابل توجهی است كه انواع و اقسام محتویات سرگرمی را در خود ذخیره می كند.
اعتقاد وی بر این است كه خانه های آینده یك سیستم كنترل سرگرمی تمام منظوره شاید شبیه یك رایانه شخصی با چند دستگاه جانبی متصل به آن خواهند داشت. سیستم های سرگرمی خانگی همچنین دربرگیرنده یك دستگاه تلویزیون با كیفیت بالا، سیستم صوتی احاطه گر، كنسول بازی و یك رایانه خواهند بود كه انواع و اقسام محتویات سرگرمی را ذخیره می سازد. هر دستگاه به كمك یك وسیله دستی قابل دسترسی خواهد بود.
انقلاب بزرگ
هم اكنون بسیاری از مسابقات جهانی بازی های كامپیوتری به صورت آن لاین انجام می گیرد. به این ترتیب كه كاربران با مراجعه به یك سایت مخصوص و ثبت نام در آن می توانند به صورت تك نفره یا گروهی به بازی بپردازند. برخی از این مسابقات از اعتبار بسیار بالایی برخوردارند به طوری كه كاربران در مراحل نهایی و در صورت راهیابی به مراحل پایانی جوایز بسیار قیمتی دریافت می كنند و از شهرت بسیاری نیز برخوردار می شوند. در سایت هایی از این دست كاربران بر اساس نمراتی كه در بازی ها كسب می كنند دارای رنكینگ یا نمره رده بندی می شوند و می توانند در مراحل بالاتر و مناطق گسترده تر جهانی به رقابت بپردازند. گسترش اینترنت پرسرعت تاثیر بسیار زیادی در گسترش این دسته از بازی ها داشته است به طوری كه همواره برترین بازیكنان این رقابت ها از كشورهایی هستند كه سطح دسترسی به اینترنت پرسرعت در آنها بالاست. برای شركت در یك مسابقه آن لاین كاربران یك نرم افزار مخصوص را روی دستگاه كامپیوتر خود نصب می كنند و سپس با ارتباط گرفتن با سرور اصلی به انتخاب حریف و بازی می پردازند. برخی از سایت ها امكان ذخیره بازی های انجام شده را برای بازبینی بعدی فراهم می كنند و همچنین صفحاتی نیز برای ارتباط عادی میان كاربران در این سایت ها وجود دارد تا در آن به ارائه نظرات خود بپردازند.
به جز سایت های اینترنتی بازی های موبایل ها نیز امروزه به یك صنعت درآمدزا تبدیل شده است. این موضوع خصوصا از آن جهت بیشتر مورد توجه واقع می شود كه بدانیم تكنولوژی های دسترسی دستگاه های تلفن همراه به اینترنت و شبكه های پرسرعت ارتباطی افزایش قابل توجهی یافته است. بازی مار كه نخستین بار در سال ۱۹۹۶ توسط یك شركت ساخت گوشی تلفن همراه ارائه شد نخستین نمونه از این بازی ها بود كه به شكلی بسیار ساده طراحی شده بود. این بازی و بازی هایی از این دست دیگر منسوخ شده هر چند هنوز هم روی بسیاری از دستگاه های موبایل قدیمی می توان چنین بازی هایی را مشاهده كرد. امروزه تكنولوژی موبایل چنان پیشرفتی كرده كه امكانات ارائه بازی های باكیفیت و متنوعی روی این دستگاه ها وجود دارد. اكنون بازی های موبایل بخش مهمی از صنعت سودآور بازی های سرگرم كننده هستند. «متیو بیلوز» بنیانگذار مشترك واحد بازنگری بازی های بی سیم در سایت Gamspot.com در جریان نمایشگاه E3 گرداننده یك میزگرد درباره بازی های موبایل بود. شركت كنندگان در این میزگرد كه همگی از پیشتازان این بخش بودند، به پیشرفت های فناوری تاثیرگذار بر بازی های گوشی تلفن همراه در آینده نزدیك مانند گرافیك سه بعدی و توانایی پذیرش چند بازیكن بدون سیم پرداختند. بیلوز به حضار یادآوری كرد كه صنعت سرگرمی تنها دو سال پیش متوجه ارزش بازی های موبایل شد. تا سال ۲۰۰۲، بازی ها تقریبا همگی از پیش روی گوشی ها نصب می شدند و به جز گوشی های Nextel، دانلود كردن بازی برای موبایل امكان پذیر نبود. افزون بر این تعداد گوشی های دارای صفحات رنگی در آمریكا و دنیا محدود بود. اما امروزه شما به راحتی می توانید از سایت سازنده گوشی تان یا سایت وابسته هر بازی دلخواه را دانلود كنید. با این وجود، بازی های موبایل كماكان نوپا محسوب می شوند و همانند بزرگ شدن یك طفل خردسال تماشای پیشرفت های حاصل ظرف این مدت كوتاه جالب است.شاید مهم ترین ویژگی بازی های موبایل این باشد كه وقتی به دستتان می رسند، به شبكه متصلند. بدین ترتیب بازیكنان می توانند با دوست یا غریبه، نزدیك یا دور، بازی كنند. چند روز قبل نیز شركت مایكروسافت اعلام كرد تا پایان ماه میلادی جاری نرم افزار «اكس ان ای گیم استودیو اكسپرس» را ویژه ساخت بازی های رایانه ای به بازار خواهد داد. نرم افزار «اكس ان ای گیم استودیو اكسپرس» XNA Game Studio Express در حقیقت نگارش ساده شده نرم افزار حرفه ای است كه برای طراحی بازی های پرطرفدار كنسول «اكس باكس ۳۶۰» مورد استفاده قرار گرفته است. این نرم افزار كه تنها در سیستم عامل «ویندوز» قابل نصب است، به تمامی علاقه مندان بازی های رایانه ای اجازه می دهد با استفاده از سلیقه و خلاقیت خود، بازی های رایانه ای جدید ایجاد كنند و آنها را از طریق خدمات بازی های اینترنتی «مایكروسافت اكس باكس لایو» در اختیار سایر كاربران قرار دهند. نرم افزار «اكس ان ای گیم استودیو» نخستین نرم افزاری است كه طراحی بازی برای كنسول های بازی های رایانه ای را برای كاربران خانگی ممكن می كند.
این كار مایكروسافت در واقع ایده ای برای انتقال طراحی بازی های رایانه ای از طراحان حرفه ای و شركت ها به سطح جامعه قلمداد شده است. به طور معمول برای ساخت هر بازی رایانه ای گروه بزرگی از هنرمندان، انیمیشن سازان، برنامه نویسان و حتی ریاضیدانان با یكدیگر همكاری می كنند و گاه چند سال زمان و میلیون ها دلار هزینه برای تولید هر بازی رایانه ای پیشرفته صرف می شود كه هم اكنون «مایكروسافت» با ارائه این نرم افزار، به هر كاربر اجازه داده است با حداقل منابع در دسترس و در عرض تنها چند هفته و با داشتن حداقل دانش برنامه نویسی، بازی های رایانه ای ساده مورد نظر خود را بسازد. هر چند مشخص است نتیجه ساخت چنین بازی رایانه ای با بازی ای كه میلیون ها دلار برای آن هزینه می شود یكسان نیست اما به گفته كارشناسان، استفاده از این نرم افزار می تواند كودكان را با مراحل ساخت بازی های رایانه ای آشنا كرده و به علاوه آنها را به فراگیری علم برنامه نویسی رایانه ای تشویق كند.
به رغم آنكه هم اكنون اینترنت و سایت های اینترنتی سطح گسترده ای از بازی های رایانه ای را ارائه می دهند و در این زمینه انقلابی ایجاد كرده اند اما این كار چندان هم بی خطر نبوده است. چند روز قبل اعلام شد كه كارشناسان امنیتی مایكروسافت هشدار داده اند كه بازی های رایانه ای می تواند مورد استفاده هكرها و تبهكاران اینترنتی قرار گیرد. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز در حال حاضر برخی بازی های رایانه ای مشهور به گونه ای طراحی شده اند كه كاربران آنها می توانند بسته به امتیازات كسب شده در طول بازی برای خود ابزارهای مجازی مورد استفاده در بازی را خریداری كنند. كارشناسان امنیتی شركت مایكروسافت اعلام كردند هم اكنون برخی هكرها با طراحی كدهای مخرب خود، به حساب مجازی مورد استفاده كاربران در بازی های رایانه ای نفوذ كرده و با ربودن امتیازات آنها، این امتیازات مجازی كسب شده توسط كاربر را در اینترنت با قیمت های بالا به علاقه مندان بازی های رایانه ای به فروش می رسانند. «دیو واینشتاین» كارشناس امنیتی مایكروسافت در همایش بازی های رایانه ای «گیم فست» به طراحان بازی های رایانه ای آن لاین هشدار داد هم اكنون این بازی ها به طور گسترده ای هدف حملات هكرها قرار گرفته اند. بسیاری از بازی های رایانه ای پركاربر جدید نظیر «ورلد آو واردكرفت» World Of Warcraft به گونه ای طراحی شده اند كه كاربر پس از خریداری نرم افزار بازی و نصب آن باید مبلغی را به صورت ماهیانه برای ارتباط اینترنتی با سایر كاربران این بازی و همكاری با آنها به صورت یك تیم، پرداخت كند. به گفته كارشناسان اینترنتی علاوه بر حساب های بانكی، اسم رمزها و كلمات عبور ربوده شده كاربران، حساب های آن لاین مربوط به بازی های رایانه ای نیز در حال حاضر به شكلی گسترده در بازار سیاه خرید و فروش می شوند و بازی های رایانه ای به یكی از جدیدترین منابع درآمد غیرقانونی هكرها بدل شده اند به طوری كه برخی از این حساب های مجازی مورد استفاده در بازی های رایانه ای دارای ارزشی حقیقی به میزان ۱۰ هزار دلار هستند.

بازی های رایانه ای با استفاده از ابزار اینترنت و سایت های اینترنتی امروزه به یكی از تاثیرگذارترین صنایع سرگرمی تبدیل شده اند و بی سبب نیست كه اسامی غول های بزرگ صنایع نرم افزار و سخت افزار در این صنعت زیاد به گوش می رسد. هر چند رقابت برای گرفتن بازار در این زمان بیش از هر چیز برای این دسته از شركت ها اهمیت دارد اما نگاه به روند بازار و آینده دستگاه های دیجیتالی مهمترین دغدغه سازندگان بازی های كامپیوتری است.

منبع : روزنامه شرق

  نظرات ()
مطالب اخیر Top 10 Undergraduate and Top 10 Graduate Schools Save 3D Models from Games with 3D Ripper DX حکایت همچنان باقیست ؟! The 3D Game Maker درباره بازی crysis بازی سرزمين گمشده معرفی برگزیدگان جشنواره رسانه های دیجیتال و چندرسانه ای توليد بازي ايراني رايانه‌اي "انرژي هسته‌اي" شخصیت‌های بازی‌های رایانه‌ای چین تغییر می‌کنند مرجع کامل خطاهای مودم
کلمات کلیدی وبلاگ هوش مصنوعی (۱) بازی کامپیوتری (۱) بازی ایرانی (۱) بازی سازی (۱) fps creator (۱) اکشن اول شخص (۱) game maker (۱) عصر پهلوانان (۱)
دوستان من بازی عصر پهلونان بازی رایانه ای میرمهنا اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب